Мобилните апликации на uTorrent и Bittorrent се симнати над 10 милиони пати

Постојаните подбрувања и надградби допринесоа мобилните клиенти за uTorrent и BitTorrent да бидат преземени импресивни 10 милиони пати, објави BitTorrent на својот блог. Оваа бројка е постигната со преземања на торент апликациите на сите три платформи iOS, Windows Phone и Android.

Апликациите овозможуваат контролирање на uTorrent. кој работи на вашиот компјутер, преку вашиот паметен телефон или таблет компјутер, но и директно предземање на содржини на вашиот телефон. Android верзијата е преземена 4,7 милиони пати и тоа 3,8 милиони за uTorrent и 1,5 за BitTorrent. Имресивната бројка на преземања на uTorrent апликацијата и покрај тоа што сè уште е во бета е разбирлива, бидејќи овозможува симнување на торенти директно на телефони или таблет компјутери.

Oд 10-те милиони симнување, 75 отсто го препорачаа uTorrent за Android, 25 отсто рекоа дека го користат секојдневно, а 45 отсто го користат најмалу еднаш или два пати неделно.

За жал, барем засега нема најава за апликација која ќе презема содржини директно на таблетите и телефоните со iOS и Windows оперативен систем. Ако за Windows Phone е речиси извесно дека ќе добијат ваква апликација, политиката на AppStore сигурно нема да дозволи ваква апликација.

2 коментари на “Мобилните апликации на uTorrent и Bittorrent се симнати над 10 милиони пати

  1. zoshto ne bi go dozvolile uTorrent?? ako mislis zaradi piraterija , torentite nemaat vrska so piraterijata… ima mnogu legalni torenti.

    ako ideme po tvojata logika treba da se zabrani http bidejki mozes da si simnuvash od rapidshare.

    fail tekst

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии