.мк phishing измама

Бидете внимателни со добивање линкови од пријателите. Ако почетното URL на страната не е www.facebook.com туку некој чуден домен тогаш не кликајте, иако личи како Facebook страна. Phishing измамата има цел да ве излаже дека сте на Facebook и при логирање да ги земе вашето име и лозинка, бидејќи ги впишувате на страната.

Доколку сте добиле phishing порака сменете си ја лозинката веднаш!

Ова го дознав откако пријателка започна чет споделувајќи ми го линкот што е нетипично за неа. Дополнително не ми зборуваше на кумановски дијалект што беше исто така чудно. Еве како изгледаше разговорот. Хакерот беше срамежлив да открие колку лозинки собрал до сега, но сподели дека некој му плаќа за phishing-от.

10 коментари на “.мк phishing измама

 1. „ќе добиете одговор на македонски бидејќи разговарате со локален *хакер* зад профилот.“

  Жално е што сеуште зборот „хакер“ се користи за работи за кои што не е наменет.

  1. go koristat tie sto se neobrazovani a najmnogu me nervirat lesinari so si nemat poim od zivotot a se rangiraat kako "hackeri" a da gi prasas sto znaci toj zbor nema da znaat !!! phishingot e samo kradenje nisto poveke lovenje na budali

 2. А зошто сигурни дека го плаќа некој ?! Виктор прашал те плаќа некој и да не го плаќа ќе напишел да.

 3. c c c, nemat druga rabota ovie … ova facebook za retardinja ke e use malce.
  edno ke se znaj – koj nee mnogu aktivne na facebook ima aktiven LIVE life
  ostanatite se kako glasacite za partiite, so pregolema potreba da prifajkanje od sredinata

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии