Marvel Comics го отвори своето API за програмерите и фановите

Marvel Comics денес ќе го претстави своето API за програмерите, а сега во бета верзија, јавува Fast Company. API-то ќе вклучува стрипови(artwork), историја на карактерите, мислења на авторите на стриповите и проширени стории. Членовите на Marvel.com и сите кои ќе се приклучат ќе имаат пристап до 30.000 стрипови, 7.000 серии и 5.000 автори. Со ова API ќе овозможиме пристап до различни податоци. Девелоперите можат да креираат апликации околу само еден карактер, тим, автор или декадa.

„Marvel ги има најдобрите фанови во светот, голем број од нив се технички насочени луѓе, кои први ги прифаќаат новите работи и кој сме ги виделе како пробуваат се што е можно да соберат податоци за блоговите или вебстраните“, вели Кристин Винсент од Marvel.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии