Марко Чаласан е најмладиот Microsoft систем администратор

Англискиот Times пишува дека Марко, покрај тренирањето тајвански кик-бокс, сака и астрономија и физика, а кога се спроведувал „Биг Бенг“ експериментот во CERN, Марко не можел да спие од возбуда за што може да се случи.

„Медиумите велеа дека ќе дојде крај на светот, но никогаш немаше реална опасност од тоа.“ вели Марко.

Во интервју за CNet тој вели дека моментално работи на проект да пренесе HD-квалитетен тв сигнал преку основна DSL конекција. Иако поминува доста време пред компјутер Марко вели дека воопшто не го интересираат видео игрите бидејќи не се сериозни.

„Ако сакаш да си играш, излези надвор и играј си со пријателите.“ вели Марко.

Подолу е видео лекција од Марко за како да се направи бутабилно УСБ за инсталирање Windows 7.

1 коментар на “Марко Чаласан е најмладиот Microsoft систем администратор

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии