Maрк Закерберг го претстави Oculus Go, мобилен сет за виртуелна реалност од 200 долари

Image courtesy of Oculus

Facebook го претстави новиот уред за виртуелна реалност. Oculus Go се очила за виртуелна реалност, за кои не е потребен дополнителне хардвер од Oculus. Новиот производ го претстави Марк Закербер на Oculus Connect  4 во Сан Хозе.

Oculus Go во моментов е најдостапен уред, барем според цената од 200 долари. Засега нема премногу податоци за хардверот. Go e преносен уред за виртуелна реалност; доаѓа со WQHD LCD дисплеј и spatial аудио. Уредот ќе ги споделува апликациите со Gear VR, очилата за виртуелна реалност од Samsung.

Oculus Go е прв уред кој Facebook го презентира откако на чело на одделот за виртуелна реалност е Хуго Бара.

„Oculus Go е одличен за играње видеоигри, гледање на филмови или за дружење со пријателите во виртуелната реалност“, вели г. Закерберг.

Според најавата, очилата ќе бидат достапни на почетокот на 2018 година. Ова е под услов уредот да биде прифатен од Федералната комисија за комуникација.

Речиси истовремено со претставувањето на Go, Oculus ја откри и новата цена за Rift, кој сега заедно со контролерите е достапен за 400 долари.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии