Македонскиот гејминг тим ENTiTY додаде екипа за DotA 2

По шест години натпреварување во Counter-Strike, македонскиот гејминг тим ENTiTY додаде и екипа за DotA 2. DotA и League of Legends се популарните MOBA игри околу коi се креираат цели е-спортски лиги со неверојатни парични награди, па не е изненадување што и најуспешните македонски гејмери сакаат да се вклучат во натпреварувањата. ENTiTY се содржи од два тима по пет члена – поискусниот се натпреварува во Counter-Strike: Global Offensive, а другиот во DotA 2. Според Александар Киселинов од ENTiTY, тимот за DotA 2 е составен од „најдобрите играчи во Македонија“. Моментално тимот се натпреварува во Gigabyte Challenge, а од среда ќе започне и со Balkan DotA 2 Championship.

„Целта е да играат сите онлајн лиги и турнири кои ќе можеме да ги играме а исто така во план е да се оди на LAN натпревар во некои од нашите соседни земји. Во моментов нема конкретни информации за LAN натпревар но би моби можело да биде тоа во јуни“, вели Александар.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии