Спонзориран текст

Македонски Телеком го претстави Huawei Mate20 Pro

Изминативе години Huawei претстави навистина импресивни парчиња технологија, а со тоа го презема и второто место од Apple и стана втор производител на телефони застапен на пазарот.

Huawei продолжува со традицијата на претставување импресивни парчиња технологија и со најновиот производ во нивното портфолио, Huawei Mate20 Pro. Македонски Телеком вчера за прв пат во Македонија, го претстави овој паметен телефон кој сега е достапен во нивната листа на уреди.

Перформанси и батерија

Серијата Mate20 во себе го содржи најдобриот чип систем на Huawei досега, Kirin 980. Произведен со напреден 7nm вграден процесор, Kirin 980 е првиот комерцијален SOC во светот кој користи Cortex-A76-базирани јадра. Huawei има дизајнирана трислојна архитектура која се состои од две ултра-големи јадра, две големи јадра и четири мали јадра. Во споредба со Kirin 970, најновиот чип е опремен со процесорот кој е 75% помоќен, графичкиот процесор кој е 46% помоќен и NPU кој е 226% помоќен. Понатаму, ефикасноста на компонентите исто така е зголемена: процесорот е 58% поефикасен, графичкиот процесор е 178% поефикасен, а NPU е 182% поефикасен.

Благодарение на овој масовно зголемен капацитет, опсегот на Mate20 серијата ќе направи многу повеќе во NPU, со поддршка за обработка на слики во реално време и препознавање и сегментација на објектот – не само на фотографии, туку и на видео.

Според тврдењата на Huawei, Kirin 980 е супериорен во однос на Snapdragon 845, кој се користи во Galaxy Note 9 и Galaxy S9.

Huawei Mate20 Pro е прв паметен телефон во светот за поддршка на 4.5G LTE Cat, овозможувајќи им на потрошувачите брзина на преземање до 1,4Gbps. Една од главните карактеристики е што телефонот поддржува 15W HUAWEI безжична брзина, што претставува најбрзо решение за безжично полнење во индустријата и Wireless Reverse Charge, што му овозможува на уредот да работи како моќна банка за избрани електронски уреди што поддржуваат безжично полнење.

Камера

Она што поголем дел од корисниците денес најмногу ги интересира е камерата на телефонот. Со оглед на тоа што паметните телефони се станати џебни фото апарати, ова не е изненадување. Во овој поглед, дефинитивно нема да бидете разочарани од Huawei Mate 20 Pro.

Телефонот на располагање има Matrix Camera која го вклучува Leica Ultra Wide Angle објективот којшто им овозможува на корисниците не само да гледаат пошироко, туку и поблиску од својата способност за макро растојание. Mate 20 Pro е опремен со главната RGB-леќа од 40 MP, ултра широкоаголна Leica-леќа од 20 MP и телефото-леќа од 8 MP. Заедно, триото на објективите поддржува широк спектар на фокусни должини (еквивалентен на перформансите на објективот со зум од 16-270mm), овозможувајќи да се добијат резултати како од професионалните фото апарати. Предната камера се одликува со 24 MP со детекција на длабочина за селфи со портрет ориентација.

Телефонот вклучува и 3D отклучувањето со препознавање лик кое може да го користите за безбеден пристап до вашите лични податоци. Користејќи го 3D системот за мерење кој се наоѓа на предната страна, уредот може точно да ги скенира карактеристиките на вашето лице и да препознае дури и мали детали. Дополнително, за безбеден пристап до вашите податоци Mate 20 Pro не користи сензор за отпечаток за задната страна, туку со самото поставување на прстот на екранот, телефонот веднаш се отклучува.

Оперативен систем

Huawei Mate 20 серијата го користи EMUI 9.0 оперативниот систем кој е базиран на Android P.

EMUI 9 сепак доживеал некои промени. Подесувањата се скриени за да ја намалат комплексноста на системот, и повеќе интуитивни поставки за допир се додадени за да овозможат полесна контрола на телефонот. Дополнително, Huawei вели дека стартувањето на апликациите е забрзано и до 51% и дека Mate 20 серијата е 400ms побрза во просек од Galaxy Note 9 во стартување на апликација.

Повеќе информации за новиот Huawei Mate 20 Pro телефонот може да најдете на веб страницата на Mакедoнски Tелеком, во Телеком продавниците или пак, во Контакт центарот на 122 или 120.

Карактеристики

Процесор: Kirin 980
Екран: 6.4-инчен OLED, 3120 x 1440, сооднос од 19.5: 9, 538ppi
RAM и меморија: 6GB / 128GB или 8GB / 256GB, проширување со Nano мемориски картички до 256GB
Задни камери: 20MP ултра широк агол, широк агол од 40MP, 8MP телефото, еквивалентно на 16mm, 27mm и 80mm фокусна должина;
Предна камера: 24MP камера со детекција на длабочина за автопортрети
Безжично поврзување: LTE Cat.21, 802.11ac Wi-Fi, NFC, Bluetooth 5 со поддршка за AAC, AptX HD и LDAC
Батерија: 4.200mAh
Полнење: Брзо полнење преку USB-C или безжично, како и обратно безжично полнење за дополнување на други Qi-уреди
IP68 отпорност на вода и прашина
Биометриска безбедност: Сензор за отпечаток од прстот, 3D отклучување со лице
Оперативен систем: EMUI 9 на Android 9 Pie
Тежина: 189 gr

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии