Македонската филхармонија на саундтракот на Civilization VI

Дискусијата која верзија на „Зајди зајди“ која се наоѓа на саундтракот на новата Battlefield 1 не е завршена; македонска музика сè уште нема на радио и телевизија. Затоа огромно изненадување е што една кул вест оваа недела е токму од македонската музика. Насловната песна на најпопуларната стратегија Civilization VI ја изведува Македонската филхармонија.

Композитор на „Sogno di Volaree“ (Сонот за лет) е Кристофер Тин, текстот е на Леонардо да Винчи со адаптација на Чиара Кортез. Покрај Abbey Road Studios, Skywalker Sound, The Bridge песната е снимана и во М1 студиото на Македонската радио телевизија. Диригент е Олег Кондаренко кој можеби дел од читателите го помнат од Journey.

Читателите кои подолго го следат IT.mk најверојaтно се сеќаваат дека музиката од  Journey, која е добитник на BAFTA е изведена од истиот оркестар.  Диригентот Олег Кондаренко е диригент и на двете композиции.

(tnx до Милан Тасевски за линкот)

2 коментари на “Македонската филхармонија на саундтракот на Civilization VI

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии