Lenovo го претстави 9,7-инчниот IdeaTab S2109 кој работи на Android 4.0

Најновиот 9,7-инчен таблет компјутер од Lenovo има екран со 1024 x 768 резолуција, има 1,3 мегапиксели предна камера, нема задна камера, има четири звучници од страна, и има micro-HDMI, microSB и microUSB портови. Интересно нема детали на каков процесор работи овој таблет компјутер, иако од претходно се шпекулираше дека е на nVidia Tegra 2 и 1 GB RAM.

Таблетот можеби не е конкурент на новиот iPаd кој има посупериорен екран, но работи на најновиот Android 4.0 Ice Cream Sandwich оперативен систем кој е оптимизиран за таблет компјутерите.

Сè уште не зе знае цената и датумот кога ќе биде ставен IdeaTab s2109 во продажба, но може да се претпостави дека ќе биде поефтин од iPad 2, односно поефтин од 400 долари.

[youtube]__5DlnyEsy4[/youtube]

1 коментар на “Lenovo го претстави 9,7-инчниот IdeaTab S2109 кој работи на Android 4.0

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии