Куп корисни линкови за следење на Светското фудбалско првенство

Затоа IT.com.mk состави листа, или водич за како да не пропуштите ниеден момент од првенството следејќи го на интернет. Од корисни официјални веб сајтови за информации, сајтови каде може да се најдат видео стримови во живо, до местата за дискусија и апликации за мобилен и прелистувачи… Секако доколку знаете други добри сајтови, пишете ми во коментарите подолу и ќе ги вметнам во листата.

Информативни линкови:

 • Fifa.com – Има супер информации, и секако има доста фотографии и видео
 • Goal.com – насловот на сајтот кажува многу, еден од најпопуларните сајтови за фудбал со најнови информации
 • Eurosport – Одличен сајт за информации, но уште поважно корисни осврти и размислувања на експерти како Арсен Венгер, тренерот на Арсенал
 • Google – се на едно место, од вести до корисници линкови до постови од Twitter, слики и видеа. Со Google сервисите ќе наидете на нешто како 3Д виртуелни тури на стадионите во Јужна Африка.
 • Marca.com – неверојатен календар за натпреварите. Marca има и одличен водич за секој играч од репрезентациите.
 • Guardian – одличен сајт за вести, но поинтересна е интерактивната мапа како учесниците се квалификувале на мундијалот.
 • BBC – одличен сајт со најновите вести
 • Livescore – сајт за резултати
 • Time.mk/sport и Daily.mk/sport– македонските агрегатори на вести се доста корисен извор на информации на македонски јазик
 • 24fudbal.com.mk – македонски сајт за фудбал

Друштвени мрежи:

 • Facebook – не ја заборавајте друштвената мрежа. Од споделување линкови, фотографии и лични мислења, се ќе се случува на Facebook.
 • YouTube – дефинитивно ќе најдете видеа од голови и интересни моменти, од лични видеа до видеа превземени од телевизиските преноси, сите ќе бидат на едно место
 • Twitter – јавна мрежа на која секој може да читас мислења. Поставивме и виџет за твитовите на македонските корисници. Покрај корисничката дискусија на Twitter ќе најдете профили на @fifa, @2010OC на организацискиот комитет и уште многу други профили кои споделуваат вести и информации.
 • Flickr – фотографии и тоа многу фотографии
 • Форум на IT.com.mk – дискусија за светско

Видео стримови во живо:

Додатоци и мобилни апликации:

4 коментари на “Куп корисни линкови за следење на Светското фудбалско првенство

 1. Линкот од Goal.com води на English – United Kingdom верзија на сајтот. За Светско најверојатно е исто со International верзијата, но за општи фудбалски вести, на International има повеќе вести за сите лиги (вклучувајќи ја и Англиската), додека English – United Kingdom е за лигите од Англија повеќе.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии