Конзолите ќе ја збогатат гејминг индустријата за нови 30 милијарди долари до 2018 година

Индустријата за видео игри ќе порасне од 68 милијарди долари во 2013 година на 96 милијарди долари во 2018-та, предвидува DFC Intelligence. Порастот е пооптимистичка бројка од претходно предвидената, пред се поради одличната продажба на PlayStation 4 и Xbox One, но и дел од игрите како излегоа во 2013 и докажаа дека гејмерите не се откажале од игрите. Ова пред се важи за Grand Theft Auto V која ги собори сите рекорди во продажбата со своето излегување.

„Постоеше загриженост дека јадрото на игралите губи интерест во пазарот. Огромниот успех на Grand Theft Auto V и успехот на PlayStation 4 и Xbox One јасно покажува дека не е така.“

Предвидувањата се дека и во 2014 година не очекува порастот на PC и мобилното играње, а само PC маркетот во 2014-та очекува приходи од 26 милијарди долари. Најголемиот дел од ланската продажба на игри и конзоли во Европа и Северна Америка беше намалена како последица на економската криза, но и исчекувањето на новите најавени конзоли. Последниот квартал на 2013-та го одбележа продажбата на PlayStation 4, која во првите две недели постави нов рекорд во продажбата на конзоли на лансирање.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии