Киднапирање на табови, нов вид фишинг измама

Но постои и нов вид на фишинг напад, кој ви го лажира табот. Аза Раскин на својот блог демонстрира како функционира новата измама. Пример, отворете го сајтот на Аза, почекајте неколку секунди и тој таб ќе се претвори во Gmail сајт, кој изгледа перфектно како и оригиналот. (примерот на Аза работи само на Firefox)

„Овој напад е опасен бидејќи не очекувате табот да се смени зад вашиот грб. Секако дека УРЛ-то е различно, но тоа што е страшно е што бидејќи знам дека табот постои, имам неколку Gmail табови отворено, така да јас нема да гледам во УРЛ-то.“ вели Аза додавајќи дека „злото“ може лесно да се искористи ако се ископа корисничката историја на посетените сајтови, пример користејќи CSS history miner.

6 коментари на “Киднапирање на табови, нов вид фишинг измама

 1. otkako ja smeniv lozinkata pojdov na email i mi bese ona pogornoto dojdeno i vlegov vnatre na linkot i mi izlegoja 5 steps i niv gi izvrsiv vo niv imase da go smena pass na fb i na mail-ot i od ko go zavrsiv 5 cekor me vrati nazad na profil-mi pisuvase return home a sea na chatot se gubam ako otvoram nov tab na primer kaj nekoj prijatel na profil i se gubam na chat ,aj ako sakate kazete mi oti slabo se razbiram od ovie raboti.

  1. Првин, смени си ја лозинката на Facebook и на мејл преку facebook.com и преку твојот мејл, Gmail, Yahoo или Hotmail зависно од што користиш.

   Можеби најдобро ќе биде да се регистрираш на форумот и таму подетално да опишеш што е проблемот, ако може да закачиш и некоја слика од тоа што велиш „се губам на четот“ и „отворам нов таб“. http://it.com.mk/forum/

 2. You recently changed your Facebook password. As a security precaution, this notification has been sent to all email addresses associated with your account.

  If you did not change your password, your account may have been the victim of a phishing scam. Please follow the link to regain control over your account

  ova mi dojde vo email i sto treba da napravm-ke ve molam da mi kazete

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии