JailbreakMe.com, лесно „хакнување“ на iOS уреди

Веб базираната алатка JailbreakMe.com функционира со скоро сите iOS уреди кои го имаат надградено iOS оперативниот систем во 4.3.3 верзија.

Jailbrake или отклучување на телефонот значи дека ќе може да си ги персонализирате сетинзите на iОS уредот по ваша желба, а не како што е сетирано според default. Пример, отклучен iOS уред ќе може да стартува апликации кои се тргнати од Apple App Store.

Се што треба да се направи е да се отвори Jailbreakme.com преку iOS уредот, да се инсталира бесплатнатa апликација и толку – вашиот уред е „ослободен“. Потоа користејќи ја Cydia ќе може да си го персонализирате телефонот со разни теми и подобрувања.

Ако сакате да го вратите вашиот iOS уред во првобитната default состојба, се што треба да се направи е да се приклучи уредот на iTunes и да се кликне Restore.

4 коментари на “JailbreakMe.com, лесно „хакнување“ на iOS уреди

  1. Jailbrake или отклучување на телефонот значи дека ќе може да си ги персонализирате …

    otklucuvanje i jailbreak se dva razlicni termini, pod otklucuvanje se podrazbira otklucuvanje na baseband odnosno rabota na uredot so sim karticka na bilo koja mreza, dodeka jailbreak-ot ti dava root pristap do operativniot sistem (mozes da izvrsuvas sekakvi modifikacii itn).

    Pozdrav

    1. Toчно. Но, понекогаш е потребно да се преведе на македонски за други читатели кои не се запознаени со процесот, па бидејќи немаме зборови за превод па ги искористуваме најблиските кои можат да го доловат процесот.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии