ИТ настан: Сите победници на Сајт на годината 2013

Четврта година по ред се изгласаа најдобрите македонски сајтови. Република, Централа, Бидитаму, Нова ТВ и куп други портали и медиуми го освоија првото место во 14-тe категории на Сајт на годината 2013, организиран од Media Solutions. Сите сајтови се номинирани првин од публиката, а победници се избрани со 40 отсто од гласовите на публиката и 60 отсто од стручното жири. Треба да се земе во предвид дека жирито изборот го прави само од десетте сајтови со најмногу гласови по категорија. Честитки до победниците! 

Најдобар сајт за 2013 е:

 1. republika.mk
 2. femina.mk
 3. off.net.mk

Во категорија на најдобар сајт според дизајн победници се:

 1. centrala.mk
 2. off.net.mk
 3. fakulteti.mk

Најиновативен сајт е:

 1. biditamu.mk
 2. fakuteti.mk
 3. danaucime.mk

Во категорија најинформативен сајт победници се:

 1. novatv.mk
 2. fakulteti.mk
 3. almakos.com

Најдобар забавен сајт:

 1. off.net.mk
 2. centrala.mk
 3. motika.com.mk

Најдобар корпоративен сајт e:

 1. vip.mk
 2. t-mobile.mk
 3. elenaluka.mk

Најдобар бизнис информативен сајт:

 1. vrabotuvanje.com.mk
 2. kapital.mk
 3. faktor.mk

Најдобар сајт за е-трговија:

 1. grouper.mk
 2. kupikatrizase.com
 3. pazar3.mk

Најдобар сајт за образование:

 1. sakamknigi.mk
 2. fakulteti.mk
 3. danaucime.mk

Најдобар сајт за невладини организации е:

 1. mof.mk
 2. glm.org.mk
 3. borka.org.mk

Најдобар сајт за владина и државна инстутиуција победници се:

 1. ujp.gov.mk
 2. vlada.mk
 3. uslugi.gov.mk

Најспортски сајт е:

 1. ekipa.mk
 2. derbi.mk
 3. 24fudbal.com.mk

Во категоријата најдобар блог се:

 1. karas4training
 2. kulinar.mk
 3. sezahrana.tumblr.com

Најдобар мобилен сајт e:

 1. m.kajgana.com
 2. m.t-mobile.mk
 3. m.on.net.mk

Најпопуларен сајт избран само со гласови од публиката е:

 1.  fakulteti.mk

Во изминативе години наградата за најдобар .мк сајт го доби kajgana.com, femina.mk и off.net.mk, иако имаше повеќе победници според различните категории.

24 коментари на “ИТ настан: Сите победници на Сајт на годината 2013

 1. Herpes Occurance is a chronic disease which means this is
  a chronic issue. Herpes Occurance is a sexually
  transmitted issue. herpes mainly occurs if the infected skin comes in contact with a Herpes hazard free skin.
  The virus of Herpes problems gets transferred.
  More than half of individuals suffer from this hazard and the worst part is most of them are
  unaware that they have got Herpes Issues. This is because in most cases Herpes Occurance Virus doesn’t show
  any symptom hence individuals are unaware of it even though they might have it
  inside. Normally doctors give antiviral as cure to Herpes issues but it never cures it.
  It just suppresses it for the time being and when you stop using it, Herpes Occurance virus
  are activated again.

 2. Прво, доколку се сериозен организатор на настанов, за изминативе 3 дена ќе најдеа време и ќе ги објавеа резултатите!
  13.12.2013: ништо, штама…

  Второ, ја видел/чул/приметил некој http://www.centrala.mk пред да ја прочитаме овде како најдобар дизајн и втор најдобар информативен сајт у цела Македонија???

  1. Битно да се коментира, па макар било и некој безвезе коментар… Каква врска има тоа што работат на CMS? Погледни ги едни од најпопуларните портали на светско ниво, види ги на што работат, па врати се овде со истиот коментар.

   1. Prijatel prvo napraj razlika megu gotv CMS i CMS ako uopste znaes sto znaci toa!!!!

    KOJ DIZAJN KOJ 50 DENARI?>?!
    Во категорија на најдобар сајт според дизајн победници се:

    centrala.mk
    off.net.mk
    fakulteti.mk

   2. Сајт на годината е република.мк?
    Јавно кажи ги критериумите според кој се оцечува еден сајт.

    п.с имај на памет дека република е сајт на вмро.
    п.с треба стручни лица да прават анализа.

   1. The Next Web, Tech Crunch, Venture Beat, Mashable… еден куп помали сајтчиња на Time.com работат на WordPress. И нема потреба да ми делиш лекција за готови CMS и shitty платформите што ги имаат направено некои од нашите компании.

   2. Kako prvo nikoj programer sho se pocituva sebe si dovolno, niedna firma koja saka KVALITET nama da koristi nikakov gotov produkt, bilo CMS bilo sho drugo!

    Site sajtovi na ovoj spisok se zalni!!!

   3. Ахам, значи јас не се почитувам себе си, бидејќи работам како WordPress developer и не нудам квалитет. Не само јас, еден куп луѓе кај нас и во светот што работат со WordPress, Drupal или било која друга платформа.

    Нова Македонија, Вечер, … имаат сопствен CMS, па зборувај ми за квалитетот што го имаат. Бујрум, излези со име и презиме, што работиш, па може да дискутираме било овде во коментари, на форум, на фб, на твитер… ќе ни се приклучат и други.

   4. Борис, биди свесен за едно нешто.

    WordPress програмер е смешка. Немој ова да го сватиш како негативна критика за лично
    тебе, но јас лично ќе ти набројам преку 20 различни термини за иновативност во веб технологиите и претпоставувам дека нема да ги знаеш.

    п.с тргам од логика кога јас бев "wordpress" програмер и мислев дека се знам а и од фактот дека да седнам за 10 дена "wordpress" ќе го направам, а тоа беше пред добри многу години, кога мислам дека и ретко кој сајт беше направен во Македонија.

    п.с немој да се фатиш за овие 10 дена, затоа што пак ќе ти казам дека не си искусен да сватиш што се опфаќа 100% wordpress clone.

   5. Твое мислење си е тоа, нека биде смешка, а јас ќе си продолжам да си работам со WordPress затоа што има многу што бараат. Немој не се мачи да ми набројуваш ниту една, не сум затворен во подрум за да не знам што се' се развива во светот и дека WP не е единствено нешто што постои денес.

    И ако мислиш дека WordPress developer е затуцана работа, прашај го Марио Пешев (работи во Automattic + како фриленсер)… прашај го колку заработува на час како фриленсер? Еве ја ќе ти кажам… над 80 долари и не зборувам за тоа колку го плаќа Мет за работата во Automattic.

    И те молам поштеди ме од муабетот за моето искуство и колку си ти преискусен.

   6. Баш фирми користат готови решенија и ги приспособуваат, за да бидат поефективни и побрзи.

    Готовите решенија како WordPress кои се употребувани од цел свет се истестирани милиони пати (73 милиони инсталации http://en.wordpress.com/stats/) и сигурно се подобри од некое веб сајтче што ќе го искуца програмер за краток временски рок.

    Плус, за веб сајтови се користи CMS, нема поента да се програмира од нула – тоа се прави за веб апликации и веб сервиси.

   7. Да го отвореше линокт што го имам во коментарот оставено ќе видеше дека WordPress користат CNN, NBC, UPS, New York Times, Forbes, Sony и други; кои сигурно имаат буџет многу пати поголем од 500 евра.

   8. Највероватно некаде си читал ама не си разбрал најдобро. Можеби тие сајтови користат WP ама за некој нивни блог. Самите сајтови не се на WP.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии