Надополнето: Бесплатни ИТ обуки за невработени лица

„Идејата беше поттикната од приватниот сектор, а ова е еден пилот проектот од кој очекуваме позитивни резултати со оглед дека ИКТ пазарот во Македонија продолжува да расте. Минатата година прв пат бројот на вработени во ИКТ-пазарот беше поголем од вработените во комуникацискиот пазар.“, вели министерот Ивановски.

</надополнување>

МИО ќе додели 80 стипендии за невработените лица со цел да се дообразуваат во информатичката технологија. Oвој пилот-проект има за цел да го намали дефицитот кој го има кај програмери и софтверски инженеринг или околу 25 отсто и кај дизајнери на дата бази, или околу 13 проценти.

„Кандидатите ќе бидат избрани од страна на Агенцијата за вработување врз основа на одредени критериуми што до неа ги достави Министерството за информатичко општество. Доколку се пријават поголем број кандидати од предвиденото, ќе биде спроведено тестирање.“ пишува во соопштението на МИО.

До 24 август е објавен оглас за избор на едукативни центри сертифицирани за Microsoft и Ciscio кои ќе ја вршат обуката. Потоа следи изборот на кандидати по што ќе се продолжи со двомесечната обука. Се очекува до 10-ти декември биде завршен целосниот проект односно да се добијат 80 сертифицирани ИКТ експерти.

6 коментари на “Надополнето: Бесплатни ИТ обуки за невработени лица

  1. I’m really enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Fantastic work!

  2. nisto nema da bide i od ova.stom izbira AVRM,gledajte kako se fakaat vrski za da bides izbran i da si zemes diploma.Treba da ima plus uslovi za da bide poobjektivno.Na pr. izbran si,odis na obuka,polozuvas i se vrabotuvas…vo naredni da receme 6 meseci,ti odbivaat od plata za obukata.Samo taka ke se vidi koj navistina saka da nauci nesto i da go raboti istoto,a koj samo "radi reda" ke posetuva nekakva obuka

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии