iPhone 5 со рекордни продажби во Kина и распродадени залихи во Македонија

Apple продаде рекордни 2 милиони iPhone 5 во Кина на самиот викенд кога беше пуштена продажбата. Интересно за да купат уред, кинеските корисници мораше да се регистрираат ден ден порано. Откако ќе се регистрираат заинтересираните купувачи беа контактирани во кое време да поминат да си го подигнат уредот, пишува Тhe Wall Street Journal.

Интересно, не се само Кинезите луди по iPhone. Новиот модел пристигна во Македонија во петокот, 14-ти декември, и веднаш преку викендот беше распродаден. Но, за разлика од официјалното соопштение во кое се вели колку телефони се продадени, T-mobile само најави дека се потрошени количините и наскоро ќе пристигнат нови.

1 коментар на “iPhone 5 со рекордни продажби во Kина и распродадени залихи во Македонија

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии