iPad Mini ќе изгледа како поголем iPod

Виктор Дано

во Хардвер

9to5mac.com пишува дека добиле информации од неколку извори кои велат дека новиот, помал (и најверојатно поевтин) iPad mini ќе bide 7,8 инчи и ќе изгледа како малку поголем iPod Touch, но со оделени копчиња за јачината на звукот и без микрофон на позадината.

Според блогот, дизајнот на iPod има смисла да биде и дизајнот на новиот таблет компјутер бидејќи овозможува да се носи во ташна или во поголем џеб. Пластиката од страна која го држи стаклото сега е помала, што ќе го одреди начинот на како се користи и држи уредот, а со тоа и како и со кои прсти се клика по екранот.

Но, што е со цената? Google започна го да продава своjот Nexus 7 за 199 долари, а се има поверојатни претпоставки и дека Microsoft Surfacе ќе биде околу таа цена, отприлика исто како Kindle Fire читачот на Amazon, иако Surface e 10-инчен таблет компјутер додека другиве уреди се помали. Очигледно дека има дупка во пазарот на таблет компјутери на ниво на цената од 150-300 долари, па нема да биде чудно ако iPad mini биде околу 200 долари.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии