iPad 2 е за една третина потенок од првата верзија, односно само 8.8 милиметри дебел, со што е потенок од iPhone 4. Тежи 91 грам помалку, односно 589 грама, има побрз Dual-Core a5 процесор, „девет пати“ подобра графика за играње поквалитетни игри на таблетот, има предна и задна камера, FaceTime, а има и жироскоп. Ќе работи на iOS 4.3.

Можеби најинтересната новина е паметната магнетна покривка која го „буди и заспива“ таблетот. За да се прицврсти покривката на таблетот Apple има вградено магнети во самиот iPad.

Црн и бел iPad 2 ќе може да се купи во САД од март и ќе чини од 499 долари за Wi-Fi 16 GB верзија до 899 долари за аWi-Fi 64GB.

Со iPad 2 Apple повторно ги постави стандардите за како треба да изгледа таблет компјутер. Не за џабе успеаја да продадат 15 милиони iPad-и во 2010-та, додека другите производители се уште не се одлучија што ќе прават, и не за џабе Apple планира да продаде над 40 милиони iPad-и во 2011-та.

Подолу се видеа од iPad 2 презентацијата на Стив Џобс, како и официјалните видеа на Apple за таблетот и паметната покривка.

9 коментари на “iPad 2, потенок, полесен и помоќен

 1. izgubi =)… HTC Hero imam… root-iran so overclock na 691MHz, elenux froyo rom, (so nekoi tehnicki podobruvanja od gingerbread, ne navleguvam mnogu za tocno da znam da ti kazam so kako =D) i launcherpro (posto e naj-snappy od site ostanati)… i sum prezadovolen (mada e veke dosta star, ima EPTEN po-dzverovi od nego, fala bogu so uste developeri se zamaraat so telefonot…)

  Premnogu ja pocituvam otvorenosta na android, i moznosta da go modificiras kako sakas, po svoj vkus… Koga bi stanuvalo zbor za telefoni, definitivno preporacuvam android model nad iPhone… No kako tablet, sega za sega, definitivno mislam deka nema nesto so mozi da go turni iPad 2…

  Mi se dopaga i toa so so mnogu ponemoken procesor, iOS i aplikaciite se isto brzi kako nekoj android telefon so dzverski performansi (da ne pravime muabet pa za vakva konfiguracija)… Dosta usoglasen hardver i softver… So ne e slucaj kaj android (valjda zaradi otvorenosta i bloatware-to so go natrupuvaat maticnite kompanii)

  Plus =) , si gi videl aplikaciite iMovies i GarageBand za iPad? Mislam deka to e edinstvenoto nesto so fali kaj android… Prepoln market so bullshit, retki aplikacii so brzina, funkcionalnost + ubav dizajn…

  Postovam android, ali fali uste malku vreme za da vidime stvarna konkurencija na tabletov…

  Извор: http://it.com.mk/ipad-2-potenok-polesen-i-pomokje

 2. izgubi =)… HTC Hero imam… root-iran so overclock na 691MHz, elenux froyo rom, (so nekoi tehnicki podobruvanja od gingerbread, ne navleguvam mnogu za tocno da znam da ti kazam so kako =D) i launcherpro (posto e naj-snappy od site ostanati)… i sum prezadovolen (mada e veke dosta star, ima EPTEN po-dzverovi od nego, fala bogu so uste developeri se zamaraat so telefonot…)

  Premnogu ja pocituvam otvorenosta na android, i moznosta da go modificiras kako sakas, po svoj vkus… Koga bi stanuvalo zbor za telefoni, definitivno preporacuvam android model nad iPhone… No kako tablet, sega za sega, definitivno mislam deka nema nesto so mozi da go turni iPad 2…

  Mi se dopaga i toa so so mnogu ponemoken procesor, iOS i aplikaciite se isto brzi kako nekoj android telefon so dzverski performansi (da ne pravime muabet pa za vakva konfiguracija)… Dosta usoglasen hardver i softver… So ne e slucaj kaj android (valjda zaradi otvorenosta i bloatware-to so go natrupuvaat maticnite kompanii)

  Plus =) , si gi videl aplikaciite iMovies i GarageBand za iPad? Mislam deka to e edinstvenoto nesto so fali kaj android… Prepoln market so bullshit, retki aplikacii so brzina, funkcionalnost + ubav dizajn…

  Postovam android, ali fali uste malku vreme za da vidime stvarna konkurencija na tabletov…

 3. Не сум епл фан бој… Напротив, имам андроид телефон од кој сум презадоволен, но ова е нешто што другите фирми нема да го постигнат на таблет пазарот уште долго време! (брз процесор, (неверојатно пре)тенок уред, совршено функционални софтвер и хардвер, најголем број на убаво дизајнирани апликации без force close, фронт и бек камера… има уште да редам, ама ај =D)

 4. Хм, „девет пати подобра графика“, а мониторот има резолуција иста како iPad v1 (1024×768). Знам дека се мисли на графичката карта, а не севкупно на графиката, но со обзир дека ова подобрување го чекаат гејмерите, ќе беше пристојно да се зголеми и резолуцијата на екранот (со ретина, на пример). Motorola Xoom има 1280x800px, за споредба.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии