Приоритет на Марко му е проектот за пренесување HD видео преку слаба мрежа. Веќе има снимено околу 20 видео лекции за Windows, поделено на 3 дела, за апсолутни почетници, почетници и тие што повеќе разбираат. Лекциите, околу 50-тина, ќе им бидат понудени на училиштата низ Македонија да ги користат на своите предавања.

Според него, информатиката во училиштата се уште не е доволно застапена. Вели, компјутерите во училиштата ретко се користат за предавањата.

„Или ги вклучите сите или ниту еден. Не така пола-пола.“, вели тој додавајќи „Јас би користел информатика за сите предмети. Децата знаат по малку информатика. Facebook сите знаат, можеби затоа се плашат и да ги пуштат компјутерите :), но знаат и други работи од основа до посериозни работи.“

За да може официјално да презентира лекции, Марко планира да го земе MCT сертификатот на Microsoft со што би станал и официјален тренер. Овој сертификат би го додал во колекцијата сертификати кои се за креирање и одржување компјутерски мрежи.

„Сертификатот е за официјален тренер, да можам да направам видео и да го презентирам тоа. Во моментот тоа се лекциите за Windows.“

Во меѓувреме Марко започна да го учи програмскиот јазик C велејќи „и двете ми се интересни. Се уште учам програмирање, но и двете, мрежите и програмирањето, никогаш не би ги оставил.“

Видео игри не игра, ја отфрли Call of Duty велејќи „не ме зафркавај“, но затоа игра FarmVille. Сепак технологијата му е поинтересна, и често ги запоставува растенијата. Неодамна си играл со iPhone 3, од кој е фасциниран. Телефонот му го дале Дуле и Коки бидејќи им помогнал со компјутерот, a еднаш им спречил и phishing Facebook измама. Омилена апликација му е, очекувано, SpeedTest, апликација за мерење на брзина на мрежа.

„Си играв со телефонот и сакав да го рестарирам системски. Па рестор ми направи и апдејт во четворка и не ми работешe на мрежата. Ама мислам дека ги излажав Apple серверите дека го реставрирам во 4.2.1 но всушност го апдејтирав во 4.0 менувајќи го фајлот за информации. Но, пак не ми работи бидејќи е четворка.“

Десетгодишниот генијалец продолжува да учи и експериментира со технологијата. Сега за сега му оди одлично. Ќе оди во Цирих спремен да прифати работа во Google, иако Microsoft му е при срцето; за Linux вели дека е „катастрофа“, а можеби најголемиот проблем му е ликовно бидејќи „кога ќе видиш еден од моите цртежи, ќе ти биде јасно зошто имам слабa оценкa“.

Повеќе фотографии од Марко на Facebook профилoт на IT.com.mk.

127 коментари на “Интервју со Mарко Чаласан, ИТ личност на годината

 1. " Ќе оди во Цирих спремен да прифати работа во Google, иако Microsoft му е при срцето; за Linux вели дека е „катастрофа“, "
  За ова треба да му дадат награда IT виц на годината, следниот пат кога ќе пребарува Марко нешто на Google, треба да знае дека резултатите се извршуваат на Google Linux, оптимизирана верзија за пребарување на Google, никогаш нема да го добиеш тоа од М$, ти да си го модифицираш оперативниот систем за твои потреби. Тоа е кога ќе си го ставиш газот по ќирија.

  А за тоа дека е генијалец не би рекол, генијалец се гледа на математички натпревари, а јас студирав со таква колешка што имаше освоено бронзен медал на светската математичка олимпијада кога била средно, и освен во Сигма математичкото списание никаде на друго место ја немаше, па дури и кога ќе и спомнеш за тоа премногу се срамеше да зборува.
  Генијалците кај нас никој не ги знае, па и да ги има на телевизија се премногу срамежливи и повлечени кога е во прашање талентот, дури како да сакаат да ти кажат не јас немам талент.

 2. I se ushte ne mi e jasno , koj proekt go pravi genijalec. Kako on e genijalec..
  Mu zaviduvam na nekoj nachin , ne zashto 'mnogu' znae , tuku deka ja ima shansata da se istakne , sto jas ja nemaf , sega imam 13 godini , zainteresiran sum za kompjuterite od 5-6-7.. Instaliraf krakuvaf i se ponatamu, No shto kje mi e toa koga nemam kako da se istaknam. Bez dofrluvanja ve molam.

  Best Regards,
  Stefan

 3. Детето е супер, и многу ми е мило за него.
  Ако некој знае, ме интересира зошто за линукс вика дека е катастрофа ?

 4. Stvarno nemam komentar, sto sve ne iscitav, vie ste so ogranicen mozok ocito ne sto procitale niedno intervju za Marko.
  Odite srabotite nesto i uspejte vo zivotot ne da bidete ljubomorni na 10 godisno dete. SRAMOTA
  Bravo Marce na italjanskata bese TOP, sto mrcatorite nemaat sansi da se pojavat na najobicna tv a da ne zborime za CNN, Times, BBC itd
  Samo napred i NAJOGLEM uspeh da postignes da ni ja prezentiras Makedonija kako do sega!!!!

 5. Здраво мрчатори, социопати, блогери, позери, хомофоби …..
  Се извинувам доколку испуштив некоја психопатолошка состојба на присатните на овој сајт, но се надевам дека нема да ми простите, не ми ни треба.
  Толку многу плукања по малиот, браво. Постирајте некој коментар зошто сте вие подобри од него или пак пофалете се со нешто позитивно што сте направиле за информатиката, па макар и да сте испограмирале дигитрон, не е срамота.
  Но толку многу отидовте во крајност, што почнавте да коментирате за сексуалната определба еден 10 годишник, БРАВО. Којзнае што се друго не ви се мота по темните ќошиња на вашиот ум.
  Не го познавам Марко ниту лично ниту на било каков друг познат начин, но дефинитивно го поддржувам секој ентузијаст кој се интересира за информатиката за да научи нешто, а не за да докаже колку е подобар од другите.
  Толку е големо вашето его, што и покрај тоа што сте "големи ексепрти" информатичари, се ставивте и во улога на психијатри да коментирате како го воспитуваат неговите родители.
  Се прашувам, дали на некој начин се чувствувате загрозени од неговото виртуелно присаство на овој сајт, па го напаѓате на секој можен начин??? Кукавици!!!

   1. Проблемот не е што марко е едуциран туку што негопвите го рекламираат Намеро :)))

 6. Bravo Marko …. Ti cestitame za nagradata …. Golem pozdrav i ti pozeluvame uste mnogu uspesi … te imase na Italijanskata televizija te gledavme super bese .. Italijancive se vooduseveni , samo naperd cela ITALIJA e so tebe … pozzzz
  Tutta l'Italia ti ama

 7. Дали ви текнува на едно детенце Стефан мислам се викаше пред едно 7-10 години кое го форсираа по телевизии и магазини, ама ептен, ептен, демек детето ликовен уметник генијалец, талент незнам каков, светско чудо… Со неговите родители во секоја емисија беше. Овие ме потсетуваат на тие. А дека станал нешто во светот на уметноста, никогаш не слушнавме.

   1. Еее тоа дете е одличен уметник има многу потенцијал во него , само му фалат уште малце техники !

  1. Тоа дете со своите дела кои ги има достигнато на своја возраст не можат да го достигнат постари истакнати уметници во Македонија па и пошироко.Ова дете ниту има менаџер ниту родителите го форсираат туку самите новинари се интересираат за неговиот талент. Ако не се истакнуваат младите таленти на македонските медиуми како би очекувале тие да станат и светски познати.Баш ме радува што го ставаш Стефан во редовите на Марко. Само не знам како може да има љубоморни луѓе како тебе очигледно, на вакви деца.Ние треба да се гордееме со такви таленти а не да ги критикуваме. Еве ти линк бидејќи очигледно не си доволно информиран за лично неговите дела! http://www.facebook.com/pages/Stefan-Aleksandarsk

  2. Dude, сериозен си? Гет а лајф бре, а ти кажи ми што си направил во твојот живот? Стефан постигнал нешто уште на своите 8 години талент има и тоа е неоспорно, пред фактите и боговите молчат. Ако немаш талент никој не ти е виновен, некој го има и се гордее со тоа, фрустрациите лечи си ги на друг начин ок? И никој не го форсирал, затоа што талент не се форсира ТАЛЕНТ СЕ РАЃА, ако ти немаш поима од уметност земи и научи, во ред? И колку за информација, зборува братучедка на Стефан во овој коментар, ако имаш нешто нејасно пиши ќе разјасниме, ако сакаш факти. А ако не, има разни институции за лечење на комплекси и фрустрации.

 8. Топ Шоп со години функционире беспрекорно заради добрите реклами.
  Гугл со години живее од рекламирањето.
  Спамерите исто така.
  Old Spice за 50% ја зголеми продажбата од интернет рекламирањето :) :) :)
  Марко доби статија на ит.ком.мк и над 90 коментари заради рекламирањето (мама и тато) а не заради тоа што некој е против неговата едукација

  Па народе мене ова ми е смешно :D а воедно се надевам дека неговите се среќни и задоволни
  гритингс анд проспер :D

 9. Фрустрации од детството и завист на "постари" години, само тоа можам да го видам во најголем дел од коментарите. Колку и да те буткаат и експонираат родителите (што е за поздрав), MCSE на 10 години не е мала работа!

  А дали има детство какво што тој сака, прочитајте малку по другите интервјуа што ги има дадено до сега.

 10. Дали некој помислил како ќе му биде на детево кога негови врсници ќе го победуваат во натпревари за програмирање или кога ќе добијат повеќе поени од него на испит мрежи … ?

  1. Нај солиден коментар до сега. Можеби сега е "најпаметен" од своите врсници, ама за 10-тина години ќе има други "фрикови" врсници што ќе го изедат за доручек. Е тогаш да ги видам неговите како ќе реагираат кога ќе им се врати дома расплачен и депресивен.

   1. За најпаметен не е најпаметен ама дека го знае корисничкиот интерфејс на Windows серверите го знае … а тоа дека стварно не треба да го мачат и да му развиваат фотомеморија се гледа од еден линк каде му даваат бежични рутери мислам од некоја компанија wrt54gl за кои се радува детето ( најнормално ) ама кутрото не знае дека се тие на линукс ( никој не му кажал ) па треска зелени дека линуксот е катастрофа. Му посакувам на детето се најдобро, но мислам дека неговите му наметнале една тешка обврска : да брани честа дека е најдобрар … Мој совет : Запишете го на некој спорт за да научи како е да губи и да прифаќа пораз !

   2. Да бе, MCSE се стекнува само ако се "знае корисничкиот интерфејс на Windows серверите". Тапа пријателе…

 11. Погрешка си ме сватил, прашав како да добијам беспари опрема или продукти од Мајкрософт без да се рекламирам особено не во јавност.
  Можда има некој тест да го решам па Груевски да ме награди ? :D :D :D
  Или мора претходно да се појавам на ТВ со мама и тато ? и тие да речат оваа дете знае се :/

 12. Абе оставете детето на мира, вие нормални да не сте по цел ден што окапувате на фејсбук?

  Немал детство, немало ова немало она. Е кога ќе го земат во странство и кога ќе порасни уште малку, вие сите заедно тука ќе немате таков живот како него.

  Има секој ден со младичите од мајкрософт или гугл да биде на:
  [youtube d6VSoneAFKk http://www.youtube.com/watch?v=d6VSoneAFKk youtube]

  а вие еднаш годишно ќе одите у Вевчани на карневал

 13. Dobro be vie svakate deka site vikaat deka na deteto mu treba normalno detstvo? dali toa ne e fakt? kupete mu nekoja topka da se izvalka vo prasinata na ulica malku.. kupete mu kukla eventualno sto bilo nesto… nikoj ne mu zameruva na maliot, im zameruvaat na negovite roditeli sto na eden nacin go zapostavile so toa sto go forsiraat tolku.

  1. A дали сите сфаќаат дека детето си има нормално детство, можеби повеќе се шета низ светот и запознава нови работи од другите врсници. Наместо да е на Facebook по цел ден како сите деца денес, него го интересираат мрежи, иако и тој игра Farmville… си оди во училиште, си има пријатели… два пати правев интервју со детето, и е навистина како и сите нормални деца. Другите би се залепиле до екран на call of duty ако им го пуштам на PC, тој се фасцинира од мрежи… Проблемот е што сите мислат дека тоа е нешто лошо, напротив… детето побргу ќе си направи кариера од другите.

   1. pa so ima vrska koga posol vo skolo ?? Linux bil katastrofa??? sekoj normalen covek sho se zanimava so IT znae sho e Microsoft (SHIT) . jas ne planiram da si go meram znaenjeto slobodno neka prodolzi so Microsoft , Good Luck :)))

   1. na temava ? sakas da rugas 10 godisno detence za da ispadnes ti nekoj si fraer…. zaso prirodava dava ovakvi k…… kako tebe …. bravo makedonce da vi e ziva i zdrava drzavava i ve cekam sto pobrgu da dojdete vo EU …..

   2. ti sakash da se pofalis deka si vo EU ? :) Bravos :))) cim si vo EU neznam sho voopsto doagas na ovoj sajt i onaka se gleda deka pojma nemash od zivotot taka da sedisi vo EU ne se zamaraj ic so nas sho se zamaras jas neznam :) site sme k…… za tebe toa e mn jasno :))) i btw ima eden kup tamu zenski sajtovi odi tamu shminki i horoskop citajsi i onaka se videlo od tebe IT

 14. А морам и ова да го споделам:
  http://www.youtube.com/watch?v=oHjVqC0SHKA

  Сака да прави HD предавања, а тука звукот му касни :D

  Друга работа: Windows-ot му е trial :D

  Трета работа: http://store.microsoft.com/help/iso-tool

  И за крај: мали, не се филмај дека си енглез, врска ти нема акцентот, ништо не се разбира што збориш.

  1. bravo Marce sto vredat ne vregaat i ne im e krivo za tug uspeh, tuku si gledaat biznis i ne gubat vreme da plukaat po se zivo i divo.
   lekcijata ti e top i ic da ne se sekiras za volovi kako mojot komsija

 15. Леле, сега го прочитав ова: „На почетокот кога ме нарекуваа ИТ Моцарт, не знаев кој е тој и што е тој Моцарт, но потоа отидов на Wikipedia и дознав кој е Моцарт и навистина ми е драго да ме нарекуваат така.“

  Бруки, овој појма нема што се случува надвор во реалниот нормален свет бе…

  1. Хаха Во „реалниот нормален свет“ сигурно сите трето-четврто одделенци слушаат Моцарт, Бах, Бетовен… Знам многу деца на кои им е омилена „свадбата на Фигаро“, просто уживаат за опера, хахах :)

   Какви се глупости нема да најдете „бе“…

   1. da da i jas koga imav 10 godini gi znaev mocart, vivaldi, bax site nivni simfonii gi znaev ….. hahahha
    tocno gi napisav ????? hahhaha
    ACE STO TI E NA TEBE ….

  2. ABE deteto ne znae za poise od tie raboti da tia so ne mu kazale koj se Mocart Betoven i Bah se krivi a ne on sram da mu e na roditelite so mu go nametnale toa tempo na zivot namesto da si go izivee detstvoto

   1. 1..Nauci se da pises sto e toa prvo i osnovno
    2.Ostavi gi decata da si go ziveat svoeto detsvo na nacin kako sto oni sakaat ….
    kakvi ljuge ljubomorni nemozam da veruvam

 16. Малиот живее на 1 минута од мојата зграда, а дедо му живее точно во мојата. Сеуште го немам видено во живо, ниту во лифт, ниту надвор со другите деца :)

  Нема ништо генијално во тоа, твоите да те форсираат од бебе да бидеш бубалица. 90% од другите деца го можат истото, ако не и повеќе, само разликата е во тоа што нивните родители не се болни за слава. Му го уништија детството на малиов. Како за пример, еве го инфото за доменот негов:
  http://dns.marnet.net.mk/registar.php?dom=1.com.m

  Како прво, 1.com.mk какво значење има? Демек малиот е број 1? Како второ, запазете ја емаил адресата, "можно е @yahoo.com" демек порано се верувало дека не е можно мало дете да биде "компјутерски генијалец"? Класичен пример дека неговите се криви што малиот нема детство. Што знае мало дете? Како ќе го "извајаш", така ќе изгледа.

  Друга работа, очигледно неговите сакале девојче, па затоа му пуштиле толкава коса и му ставиле обетки уште кога се родил. Уште во старт сакаат да го направат "забележителен" со тоа тоа што го прават да изгледа како женско петле, шарено девојче (или како и да беше изреката).

  Како и да е, браво за малиот, слава, пари, многу женски/машки (кој го знае) само некои работи не се купуваат со пари (детство).

  1. LELE KOLKU SI BIL PAMETEN, GO OTKRI POTEKLOTO NA DOMENOT BRAVO ZA TEBE. MARKO NE ZIVEE TAMU I NEZNAM OD KADE TI E TAA IDEA, ZA OVA SE IDE NA SUD ZA NAVREDA NA MALOLETNO DETE, KAKO NE TI E SRAM MARKO ZIVEE DO MOJATA VRATA I NEMA VRSKA SO LOKACIJATA STO TI JA KAZUVAS, ZA OVA KE GI IZVESTAM DA PROCITAAT I KE SE VIDITE VO SEKOJ SLUCAJ. TI SI IMAL SIGURNO ISFRUSTRIRANO DETSTVO PA SEGA TI E KRIVO, TERAJ NAPRED TAKA KE USPEES VO ZIVOTOT-MAKEDONCE

 17. повеќето од коментарите се уште мал дипринос кон „оставете ги македончињата, они сами очи ќе си извадат“
  Браво за Марко !

  П.С. линуксаши су мало нервозни, не? :'(

  1. баш би било добро кога би започнал да велиш: слободњаци. не сите слободњаци се линуксаши, но сите си ја почитуваат слободата што фирми како микрософт и апл им ја ограничуваат.

 18. <Mene isto taka mnogu mi prece i toa sto go ima nekoj gospodin pogore napisano citiram "Sekako deka nema da bide Windows no vo sekoj slucaj maliot ne znae ni sto e Linux ,Unix ili OpenBSD za da moze da kazuva sto e katastrofa, sekako i mene da mi plati Microsoft i jas bi gi vregjal drugite ali so argumenti a ne so prostotii.Bravo za negovite roditeli go napravija nivniot sin sovrseno labaratorisko zamorce (gluvce) namesto edno normalno dete.
  Cestito za nagradata IT licnost na godinata iako seuste mene ne mi jasno sto on pridonel za da bide toa." Oti jas sum tinejdzer i znam kako e i da bidis tinejdzer i lab gluvce za toa mi e dojden pametot oti imam eden prijatel so e 4ta elektro i ucat toa jas sega sto go citam i sum pobrkan do nenormala a on toa go cital u 1 odd taa e

 19. I jas ne znam zosto go preuvelicuvat oti i jas sum od familija na informaticari ama mene ne mi pikale knigi od 3000 strani pod nos i da sum kaa pobrkan gord sum sto ima vakov potencijal u nasata drzava samo mi e maka so samo vakvite gi podrzuva drzavata a ne i nekoj kaa mene ili nekoj smrtnik obicen. I so ako ima procitano knigi eden tovar kaa se fale deka da ne go zafrkavat za Call Of Duty toa dete ne moze da izrasne kaa site deca jas mislam deka treba da se socijalizira malce i da poigrae nekoa salamna igra ne mi e jasno zosto uopste ako e nekoj so mn razbira ne si formira nekoja firma na via godini oti i mene i nego da ni recat da procenime na pr nekoj gameplay na nekoa igra on siguren sum deka ce prasa si e tia gameplay. ama sepak mi e drago sto ima talenti u makedonija

   1. ne mene ednostavno mi e zal za toa dete so majka mu i tatko mu mu ja nametnale slavata pa nego mu udrila u glavata mene ne mi e krivo sto mojte ne mi tutkale knigi pod nos tuku mi e milo oti jas si ziveev detstvo kaa site deca a ne uste na 10 god da mu poklonuat iPhone 3 oti mu go naprail na nekoj kompjuterot pa i jas pravam komprjuteri ama poise od 300den nikoj ne dava pa i na Dule I Koki da mu go napraev eden sok nemase da me ponudat taka da nezz so poise da kazam

   2. А да им кажиш на мајка ти и татко ти, да те научат да употребуваш точки, запирки…. и други интерпукциски знаци, па после да солеш памет за другите!!!

 20. Лесно е да се дават негативни анонимни коментари нели. Тапа сте, а и тапа е тој што му го наметнал Microsoft како единствена опција.

 21. Marko go imase na MK Proekt emisijata. Deteto i pokraj negoviot uspeh ne vidol kokoska kako izgleda vo zivo.. jas da sum mu roditel bi se zagrizil za toj fakt, sin mi koj ima 10 godini da nema videno kokoska vo svojot zivot.. Dali tie go forsiraat? Pa sigurno da, i kolku i da e zainteresirano deteto za tehnologija sepak e dete i nemoze da ne e ljubopiten za drugi raboti osven kompjuterot pred nego. Poveke e zagrizuvacki otkolku za voshit ali eto sekoja cest. P.S podocnjaci na dete od 10 godini.

  1. Не видел кокошка и покрај неговиот успех? Сигурно кога ќе оди во Google, ќе го пречекаат на фарма со кокошка и ќе го јавнат на крава. Ова се аргументите против десетгодини дете? Луѓе вие не сте сериозни. :))))

   1. Па тоа сакаат да ти го кажат бе друже… има нешто повеќе во животот од компјутери и Google. Има нешто повеќе во детството од компјутери и Google. Со што ќе го пречекале во Google ? Па, подобро да го пречекаат со кокошка на фарма, отколку да објаснува за HD видео не знаејќи што се постои на овој свет.

   2. А,што демек па другиве деца знаат што е кокошка виделе ???Во основа денешниве деца раснат пред компјутер

   3. Kraj kraeva ako e tolku genijalec deteto… ke bide genijalec i na 15, i na 20 godini… AMA NIKOJ NEMA DA MU GO VRATI DETSTVOTO NITI DA GO SOCIJALIZIRA. Ke pocne da secka na ulica ako prodolzat vaka so nego.

    P.S. IMA CELO STADO OVCI VO GOOGLE, imase duri i napis za toa… ke bide smesno koga ke prasa sto se onie topkine sto se navednati na trevata.

   4. Абе ако убаво ги гледавте интервјуата за него тој е нормално дето како и сите други сака да си игра со другарчињата

 22. Едноставно мили ИТ личност подобра од него е дечкото што направи многу апликации за Андроид натпреварот :D тоа ти е генијалец им собра преку 10 награди :DDD
  + Сам се покажа колку знае :DDD

 23. Wow, волку омраза и љубомора немам видено одамна. 90% од оние што коментираат не му се ни до колена.

  Не е поентата во тоа колку знае туку во тоа како размислува.

  Наместо да кења по форуми и портали, детето работи нешто конкретно и корисно.

  1. Многумина го гледаат како ИТ амбасадор на Македонија, многумина го гледаат како дете-генијалец и се гордеат со него, а други велат дека нема кој знае која друга личност што направи нешто поважно за ИТ-то во Македонија. Едноставно луѓето го сакаат и гласаа за него…

   1. пак нема одговор што конктретно допринел за да ја добие наградата, мене не ме интересира колку луѓе го сакаат ( а не се во голем број ) можете и сами да си согледате туку мене ме интересира што ова дете-"генијалец" направило за да ја добие наградата, да не речам што неговите направиле ептен срамота ке биде.

 24. што сте се фатиле за детето тој е уште дете и ке напредува не како вас ке се докажувате со дете кое има 9-10 години за 10 години од сега тој ке биде некаде во белиот свет а вие можете само за зборите и да гледате вести пошто за друго не бе бива. Што се такви продадени души криво ви е што тоа мало дете има шанса ја има дека си се има изборено за неа а вие.

  1. Мнону поголеми и попаметни умови од нас кажале дека е талент,10 год. дете толку интелигентно да зборува и на крај сепак само дете

 25. Сите овие коментари дојдоа бидејќи го познавате Марко? Или бидејќи го гледате на телевизија и читате за него, па претпоставувате? Повеќето коментари се апсурдни, без поента, само flamе врз детето… направивте како детето да НЕ СМЕЕ да учи и да се интересира. Каже те ми дете кое не е фасцинирано од компјутерите во било која форма!? Го осудивте за неговите мислења на 10 години, за нешто што допрва ќе го запознава. Апсурдно…

  1. @ViktrArs
   Не го познаваме, но и интервјуто не помогна да го запознаеме подобро – не мислиш така?

   А другите олабавете малце, дете од 10 години – тоа е.
   Генијалец не е, но ваљда е некој успех да добиеш MSCE (или шо да беше).

   Дека (ГНУ)Linux е „катастрофа“ (за кернелот ли збори?) е тажна индоктринација, но ако ја задржи љубопитноста можда еден ден ќе разбере подобро.

 26. Е амн бе луѓе , доста од форсирање на антиталенти, најверојатно неговите не го знаат значењето на поимот ТАЛЕНТ , допрва сеа ке уче Ц или Ц++ или било шо , ми е криво неможам да ги најдам статиите за вистиските таленти во оваа областа за да видете што се таленти , што може да направи едно детенце со помала возраст од неговата , програмира бе луге прави игри прави интелигентен софтвер развива , а што со Марко големо НИШТО врзал во мрежа десет комјутери голем К.. и на баба ми да и дадам направени каблови и се да и спремам ај сеа бабо боцни ги там там и там , па у п.м нека иде … во МК има многу мали таленти ама дефинитивно не е во нив Марко , за жал ! Има некој познавање зорле истурени ама " није сва џвака за сва селјака "! , А горе некој го беше спомнал Тоше П. нека почива во мир , за него е др. приказна т.е ако го признаеа нашите пеачи тие одамна ке ја завршеа нивната смешна пеачка кариера , а сите тие се во тие одбори и затоа тој напочетокот добиваше такви муватви песни за пеење долга приказна за со многу ЌЕШ ! ај ГИТ

 27. Ако не сум грешка Гоогле забрани за вработените користење на ОС од Мајкрософт?
  Малиов знае да работи на друг ОС ?

  zIWe Јас сум подобар од Марко, како да добијам сервери и Мајкрософт продукти беспари ?
  Или некој друг ако знае може да ми одговори :) само да не е по принцип на само фалење "јас знам дај ми беспари опрема"

  Патем речено и јас кога би имал машко дете ќе го научам да работи на компјутер ама сигурно нема јас да му ја кројам иднината пред камера и насила фалење.

  Овој случај со Марко ме посети на К-15, што роди женати машко или женско ? Нека порасне сам нека одлуч :))))

  Убаво што Марко знае и достигнал со учењето али не ми а аресе оваа рекламирање.

  1. „Патем речено и јас кога би имал машко дете ќе го научам да работи на компјутер…..“

   Ej Psy, а на ќерка ти нема да и дадеш да припари до компјутер? Леле, леле, тешко на девојка/жена/ќерка ти со вакви ставови :D

   Инаку детево моментално е сепак малку преценето. Сепак се надевам дека ќе стаса далеку, ама сепак ќе треба малку да се помачи и со Шродингерови равенки и Теорија на стабилност по Љапунов како што напишал првиот коментатор (цар е, кај му текна) :)

   И одма да му се најде тутор на детево за Linux! :)

 28. мала проценка, 89 % од коментарите се дека Марко е едно обично несоцијализирано дете кое е продукт на мајка и татко (богати и фанови на Microsoft, што ништо чудно да се платени :Р )… Една порака до родителите на Марко:

  ОСТАВЕТЕ ГО ДА БИДЕ ДЕТЕ!!!

 29. Фалат некои коментари или не? Никој не разбра зошто сите коментатори се револтирани? Од фактото што родителите на Марко направија продукт од него. Го ставаат пред камера и го рекламираат како да е некој од оние тенџериња на топ шоп.

  1. регуларно ја има добиено наградата немој така, детето липта сега дома мисли дека сака да му ја земеме :) не видов некој друг да каже дека стварно ја заслужил освен 2ца изгубени во КОСМОСОТ. нешто да не рече некој за безбедност??? абе бркај работа сам обезбеди се нема време Марко да ти конструира тоа, он има снимања по цел ден на телевизии каде каде неговите со уцени добиваат бенефиции од државата за да изработуваат кракови, упс ова малиот де ги направи. :)

 30. Луѓе … во Македонија има за се и сешто генијалци – од земјоделец што измислил подобар систем за наводнување, до врвни информатичари, медицинари и сл. Лично познавам човек што требало да работи за департмент на НАСА во Лондон. Поради некои негови X причини не пошол. И?? …Дедо ми навремето (околу 1960тите год.) направил нацрт-план според кој требало неколку села околу поранешна добро позната фабрика во државава требало да се греат на парно 24/7. [усвари тогаш (не сакам да навредам) во Скопје некој не ни знаел што е парно во домаќинствата]Пак поради некои X причини тој нацрт-план пропаднал. Кај е логиката тука??

  Јас не велам дека нема можеби подобри деца во државава од Марко… туку ајде дај претставете нѝ некое од тие деца. Многу ми е мило кога ќе слушнам такво нешто, но на крај испаѓа повторно и повторно да се разочарам, а богами и целата Македонска јавност. А зошто???

  А кога сме кај Интернет безбедноста – ако сами не се обезбедите навреме, нема да ви помогне ни Стразбур, ни Женва, а камоли (Уставен) суд во Скопје.

 31. genijalcite barajte gi vo natprevaruvacite po matematika i fizika,. Nemojte da pravite genijalec nekoe detence sto znae da pravi klik, klik, klik i da pamti postapki ( fotomemorija ) = klasicno bubanje.
  Kolku e genijalec ke se vidi na regionalno / drzavno natprevaruvanje po matematika bidejki matematikata e majka na informatikata … neli ?
  BTW znae li deka vo mkd zivee svetski prvak po matematika ( zlaten medal ) sto gi ima pobedeno usa, rusija, kina na svetska olimpijada ????

  1. Nikoj ne go znae toa pretpostavuvam,a uste pomalku deka nekoj go poznava mojot drugar koj e dva pati po red evropski prvak ,ednas svetski prvak i ednas srebro na svetski do pred 2 godini dodeka ne mu dojde umot deka dzabe dava pari za natprevaruvanja i za patuvanja i hoteli koga od Makedonija samo edna priznanica ima dobieno posle preku 40 zlatni,srebreni i bronzeni medali na svetski i evropski prvenstva

   1. „ne mu dojde umot deka dzabe dava pari“ – Ова не е доаѓање на памет туку губење. Од љубопитност, зошто не отиде другар ти во странство? Со толкави успеси сигурно ќе му се
    понуди работа.

   2. pa jasno e deka neznae ama ako nekoj smrtnik kaa mene so ima nagradi po matematika hemijai fizika i inf imat po 5 nagradi nis ne i znacime na drzavata

  1. "sekoj komentar sto ne mu odgovaral na nekoj bil izbrisan"

   Моментално има толку плукање врз 10!, значи десет-, годишно дете и не ги бришам коментарите, а ти одеднаш со коментар. Праќаш многу коментари и долги за кратко време, системот те гледа како спамер и не ги објавува. Нема никаква теорија на заговор против тебе. За жал.

 32. треба да сватите дека никој не плука по марко, туку има уште минимум 150-200 деца што знаат приближно и повеќе од него, но никој не е способен да ги види и да ги подземи. Направил крак за неро БРАВО, нели ќе се залагаше за интернет безбедност??? кога ќе те мавнат парите во глава ќе се виде и интелегенција и препишување

  tc

   1. ахаха x)) па нема бе само тој е најдобар генијалец у МКД нема други….така цела македонија вика "НЕМА ХАКЕРИ ВО МАКЕДОНИЈА" а на вестите сеа брзо гледав се плачеја А1 и некои други фирми како ли тоа се дешава…СВАШТА

   2. Абе види јас би го ценел Марко многу повеќе ако оваа дејност во која што се пуштил ја направил самоиницијативно – и многу се нервирам кога го представуваат за нешто што не е, пр. синоним за Моцарт ( сигурно и на моцарт неговте му виселе на глава и го учеле ноти и го форсирале по телевизии итн… ) Жал ми е за детето зошто кога ке го изгуби сјајот што му го нанеле неговите и кога ке формира свој карактер а ке се случи тоа колку и да го насочуваат неговите ке биде едно огромно разочарување

   3. Pocit za vas dvajca ,bar vie svakjata koga site go pravat detevo nesto sto ne e .
    I jas go argumentiram toa deka postojat uste mnogu deca vo Makedonija ,mozebi i podobri od maliov no nikoj ne im dal sansa, nikoj ne se zalozil za niv ,no sepak detevo go forsiraat , site sto mislat deka kompjuterite gi sozdal bog i mu dal pamet samo na detevo i nikoj drug zboruvaat kako on da e bog za kompjuterite a ne nekoj drug sto navistina dava pridones so toa sto go znae

   4. Наградата беше според гласовите на корисниците. Види го текстот за натпреварот.

 33. kolku sme odvratni nie Makedoncinjata,, ke se rodi vakvo dete genijalec a nie odma da plukame,,, nisto neznaeme da si cenime,, Marko ne bara podrska od nikoj od nas,,Bravo za negovite roditeli sto sami se borat za Marko,, Nie sme pokvaren narod ,,, Nesakam da go spomnam Tose ama takae , otkako umre site go sakame i red drugi raboti, a prethodno sto se ne se zborese.Ke kazam samo bravo za familijata Calasan i samo taka da prodolzat a Marko go cenat onamu kade sto zasluzuva Sekoja vi cest. Poz

  1. So pocit g-gjo ili g-ce no vie navistina izgleda nemate poima od Tehnologija i navistina veruvate vo cuda,no mislam deka i imate nekakva vrska so familijata Calasan.
   Ako nie ne si gi cenime ne znam koj gi ceni ,samo problemot e sto nacijata nasa ,prostata masa , gi precenuvate nekoj raboti ,osobeno ova dete .Dali nekogas ste se zaprasale kolku vakvi deca postojat vo Makedonijava ??? Dali na nekoj od niv nekoj im posol doma i gi utepal od falenje za toa sto sami go napravile.Siguren sum deka ne .Epa eve vaka da vi kazam jas bev edno takvo dete koe znaese mnogu i na godinite na Marko mnogu poveke od nego ,no nikoj ne mi dade sansa ,nikoj ne mi dade oprema ,a moite ne mozea da mi go obezbedat toa ,se sto sum steknal od toa sto sum se trudel sum steknal nikoj ne mi pomognal.Posle mnogu godini se najdoa luge koi mi go cenat trudot i znaenjeto i vlozuvaat vo mene i se zalozija za mene .Koga ova dete bi bilo na moe mesto nema da znae k od kompjuter a ne da go falat volku .
   Ke go vidime detevo koga ke porasne sto ke bide ,nejkam da pretpostavuvam bidejki ke recete deka samo mu zaviduvam ili bilo sto ,no naprotiv bi mi bilo milo koga navistina ke nauci nesto vistinsko i ke pridonesuva so toa a ne samo da se fali sto napravil a nisto ne napravil.
   Pozdrav i do vas dobra nok.

   1. исто мислам како тебе :)
    ми се смачи што гледам како го фалат детево што е „генијалец“ но уствари е дете кое нема никакво детство а е натерано да учи како будала зошто татко му и мајка му се фанови на microsoft…

 34. Ova dete e ednostavno preceneto ,a uste so toa sto gi vregja drugite ne postignuva nisto.Ednostavno ako za nesto ne te biva i ne mozes da go razberes ne vikaj deka ne go biva ili da se izrazam "Katastrofa".
  Sekako deka nema da bide Windows no vo sekoj slucaj maliot ne znae ni sto e Linux ,Unix ili OpenBSD za da moze da kazuva sto e katastrofa, sekako i mene da mi plati Microsoft i jas bi gi vregjal drugite ali so argumenti a ne so prostotii.Bravo za negovite roditeli go napravija nivniot sin sovrseno labaratorisko zamorce (gluvce) namesto edno normalno dete.
  Cestito za nagradata IT licnost na godinata iako seuste mene ne mi jasno sto on pridonel za da bide toa.

  1. Вака братко …
   1. Детето има 9 год. и знае ТРО ПОЈЌЕ од тебе кога ти си бил на 9 год.
   2. "Вреѓа" е тежок збор … дали му платил или не Microsoft ти како основно немаш докази, а после немш уста да речеш затоа што не знам на кој начин и каде ти се си се искажал како ИТ личност, па после да збориш за други. Може си врвен програмер, мрежен админ, админ на база на податоци, систем аналитичар и сл. ми ти компјутерџиски професии, но со сета почит, ама ја за тоа не сум прочитал или пак да видам негде.
   3. Зборуваш за вреѓање – па ти одма вреѓаш … цитирам "… labaratorisko zamorce (gluvce) namesto edno normalno dete". Не викам не, родителите можеби и многу го форсираат, но кога детето пројавува интерест, па зашто да не.
   п.с: "Katastrofa" секој втор компјутерџија го користи кога не е задоволен од нештото …

   1. Najprvo ne sum ti brat ,ne sum ti ni drugar ,mozebi sum ti kolega ,no ovde ne se iskazuvame koj sme i sto sme.Jas samo si ja kazav realnosta i toa sto go mislam.
    1.Neka ima i 5 godini ako saka mene toa ne me interesira ,no neka ne go pravat bog ,zatoa sto ne e edinstveniot sto znae ,ima mnogu deca niz nasava drzava sto znaat dosta no ne mozat da stignat kolku nego da gi ima po televizii bidejki nema koj da im dade oprema ili bilo sto za testiranje ,ucenje istrazuvanje ili rabota.Nego koga go falea niz drzavav po prv pat mozam da kazam deka neznael nisto.
    2.Ne e tezok zbor ,pogledni gi negovite zborovi i posle zboruvaj.Mene licno ne mi smeta toa sto ne mu se dopagja ili pak ne go razbira, no nemora da kazuva deka nesto e glupo samo zatoa sto on ne go saka ili ne go razbira.
    3.Kazi mi kade zgresiv ,zarem ne e toa ?Isto kako sto tie sto pretrpele semejno nasilstvo nema da kazat deka go napravile toa ,taka i ova dete nema da kaze deka bilo forsirano da go nauci toa sto go znae i deka go forsiraat da uci i da napreduva namesto da se druzi so drugarcinjata.

   2. „no nemora da kazuva deka nesto e glupo samo zatoa sto on ne go saka ili ne go razbira.“

    Ова исто значи и за тебе. Зборуваме за 10 години дете, ако имаш 20 тогаш со два пати постар од него, итн… Детето се уште е малолетно, а најмалку од се треба да се користат аналогии за семејно насилство, побогу!…

    „Ne e tezok zbor ,pogledni gi negovite zborovi i posle zboruvaj.“ – ти ако имаш 10 години, тогаш ќе те сфатам посериозно одошто сега да се споредуваш со дете.

    Луѓето треба да разберат дека 10 години се многу мала возраст и дека треба да се обраќаат кон дете како кон дете, а не да ја искористуваат можноста да му вадат психолошки. До 20, кога ќе е два пати постар, можеби ќе го засака Linux, можеби пак нема. Зошто никој не појде од тоа дека детето се интересира, како и сите деца што се интересираат.

    Ако некое игра фудбал и стане фудбалер, за што треба многу труд и посвета, тогаш дали тоа е форсирано или си го следело интересот? Дали млад музичар е форсиран кога вежба со часови за да научи нешто? На крај, тие се луѓето кои ќе направат нешто!

    Не напаѓајте дете кое не може да се одбрани. Знам, лесно е да се зема лаживче од бебиња.

   3. Фала ти Ars … ме поштеди од дополнителни објаснувања …

    и .. г-дине daci приметего моето длабоко извинување.
    Се надевам дека ова "г-дине"нема да Ви смета … што така Ви се обратив

   4. браво, се што кажа 100% го подржувам…штета што останативе имаат ограничен поглед кон светот :Р

 35. Не дека не го ценам малиов далеку од тоа, се гордеам со ваков млад интелектуалец кој го имаме на Македонската сцена,но доколку јас, ти (тој што ја пишувал статијата) би ги имал истите можности на 9 години како што ги има марко сега не би биле далеку од ова што моментално е Чаласан.

  1. „ти“ = јас :) се согласувам… сигурно има куп интелигентни мали генијалци кои доколку покажат интерес во рани години за нешто и тие како и Марко би правеле интересни работи.

   1. … ако имаш татко и мајка како него :Р До кога ќе се фали фалш квалитети во Македонијава? На факултет гледам интелегени луѓе секој де, на кој татко не им работи, а мајката работи…зошто тие не се фалат??? Верувам сите ако имаме можности од мали, ако имаме упорни родители, ќе се научи и повеќе од потребното…

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии