Интернетот е на ред да каже што мисли за #бомба! Ова се најдобрите пародии, до сега…

Аферата #Бомба, која ја отвори опозоцијата, ни откри дека некој ги прислушува македонските граѓани и политичари, но откри и неверојатни детали за како политичарите ја злоупотребуваат својата моќ и довербата на граѓаните. #Бомбата со прислушуваните разговори, чија автентичност треба да се докаже, ги демистифицира министрите како фигури на моќ, и ги претстави како ниски „човечиња“ кои сакаат граѓаните за „уши да ги носат“.

Епа, сега е ред на Интернетот да каже што мисли за манипулативните и себични политичари. За почеток феноменалниот микс на Traykoff G, преслушан околу 38.000 пати, како музика во позадина додека ги разгледувате пародиите кои станаа вирални со над стотици прегледи, ретвити, лајкови и споделувања.

Покрај саркастичните вести и наслови, кои можеби е тешко да се забележат покрај сите спектакуларни вести кои излегуваат од #бомба, беше направена и пародична Facebook група Странски служби која успеа да стане вирална, да привлече околу 9.000 фанови и да забележува над стотици лајкови на секој свој пост.

Секако, не треба да се заборави и Twitter. На оваа друштвена мрежа ќе најдете критичари на власта, но тие нема да се дерат на микрофон, туку ќе го искажат својот револт на покреативен начин.

… се продолжува…

5 коментари на “Интернетот е на ред да каже што мисли за #бомба! Ова се најдобрите пародии, до сега…

  1. Viktor se e kul od ova ama ne e kul da se prevzemaat sliki i da si lepat svoj watermark.. Konkretno za panika.be bidejki kreatorot e istiot decko sto gi pravese fotomontazite za sk2014

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии