Интернационален раст на Twitter

„Воведовме шпанска верзија на Twitter во ноември 2009 и забележавме 50% раст во нови корисници чиј роден јазик е шпанскиот.“ вели Мат Санфрод од интернационалниот тим на сервисот.

Најголем раст Twitter забележува за време на важни настани ширум светот, пред се благодарение на моќта за брзо информирање. Пример, за време на земјотресот во Чиле имало и 1200% раст на нови корисници, скоро сите кои зборуваат шпански. Дополнително само половина од сите 10-тина милијарди твитови се на англиски, останите 5 милијарди твитови се на разни странски јазици.

Се надеваме дека ќе видиме и македонска верзија наскоро.

Надополнето: Од Twitter велат бидејќи нема никој македонец вработен во компанијата, потребни им се доброволци за да го преведат сервисот. Доколку сакате да помогнете контактирајте ги Енди Лорек или Мет Стандфор (oдговорен за интернационалнит тим).

1 коментар на “Интернационален раст на Twitter

  1. Thank you for another fantastic article. Where else could anyone get that type of info in such an ideal way of writing? I have a presentation next week, and I am on the look for such information.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии