Intel ги претстави Oak Trail процесорите наменети за таблет компјутерите

Новата линија треба да го внесе наголемиот светски производител на чипови во пазарот на мобилните таблет компјутери каде најчесто користените процесори се тие дизајнирани од Arm Holdings. Intel најави дека се има договорено со разни произведувачи на 35 нови дизајни на таблет компјутери да го користат Oak процесорот, меѓу кои Lenovo, Fujitsu, Razer…

Процесорот има интегрирана графика и мемориски контролер директно во процесорот, кој е 60 отсто помал од претходната генерација и користи помалку електрична енергија бидејќи е дизајниран за уреди без вентилатори. Новиот Intel Atom процесор Z670, од Oak Trail платформата, има подобрено видео со поддршка за 1080p видео и HDMI. Платформата има поддршка и за Adobe Flash што е доста корисно за таблет компјутерите, посебно тие што сакаат да станат конкуренти на Apple-овиот iPad.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии