Instagram сега има опција и за стримување на видео во живо

Instagram објави две новости: стримување на видео во живо преку Instagram Stories и опцијата за бришење на фотографии и видеа од Instagram Direct. Компанијата се пофали и дека Instagram Stories опцијата дневно е користена од над 100 милиони луѓе ширум светот.

Најавата на опцијата за стримување во живо е очекуванa, особено по успехот на Facebook Live видеата. Концептот исто така е сличен како и оној на Facebook, откако некој од корисниците кои ги следите ќе објави видео во живо, вие ќе добиете нотификација и ќе забележите Live ознака до нивниот профил. Во текот на видеото може да коментирате и лајкувате.

tumblr_inline_ogrdcyxuvs1svf3j7_540

Втората опција која друштвената мрежа ја најави е исчезнувањето на фотографии и видеа од разговори со групи и пријатели во Instagram Direct.

1 коментар на “Instagram сега има опција и за стримување на видео во живо

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии