Inspiron Chromebook 14 од Dell е конкурент на Pixelbook

Дејан Соколоски

во Хардвер

Dell претстави нови лаптоп компјутери. Ова секако не е никаков новитет, но Inspiron Chromebook 14 е прв Chromebook уред од висока класа од Dell. Ова не е ниту прв Chromebook од Dell, но е најдобриот кој го претставиле досега.

Уредот е 2 во 1 хибрид и според хардверот ќе биде конкурент со Pixelbook на Google. Inspiron Chromebook 14, доаѓа со FHD дисплеј на допир и електронско пенкало.

За разлика од најголем дел од Chromebook компјутерите, овој доаѓа со солиден хардвер. Inspiron има i3-процесор; Intel UHD 620 графичка картичка; 4 GB RAM меморија; 64 или 128 GB eMMC диск, и доволно голема батерија за до 10 часа работа помеѓу полнењата.

Овој Chromebook на Dell нема преголема конкуренција. Хардверот е подобар од најголем дел од уреди, а сепак компјутерот е поевтин од Pixelbook кој е прескап за најголем дел од корисниците.

Inspiron Chromebook 14 ќе биде достапен во продажба од 23 октомври, а цената на основниот модел е 600 долари. Ова секако не е евтин уред, но е значително поевтин од Pixelbook чија цена се движи од 1000 до 1650 долари.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии