Guild Wars 2 стартува во август, но ќе може ли да и конкурира на WoW?

Виктор Дано

во Софтвер

NcSoft и ArenaNet ни открија дека новата MMO игра Guild Wars 2, на која се работеше скоро пет години, ќе стартува на 28 август. Долгоочекуваната Guild Wars 2 сигурно ќе го привлече вниманието на бројните гејмери кои сакаат вакви RPG игри сместени во фантазиски светови, а компаниите ќе се надеваат да го повторат успехот од првата оригинална игра која продаде седум милиони копии.

Но, многу MMO-а излегоа во последниве шест години, но ниту една не успеа да и се доближи на WoW, која иако стартуваше во 2004-та година, сè уште има над 10 милиони корисници. Оваа база на играчи ќе порасне повторно кога на есен ќе биде објавено и четвртaта експанзија Mist of Pandarian.

Можеби има надеж за Guild Wars 2. Освен подобрената графика, играта ќе го следи финансискиот модел на првото продолжение. Нема да се плаќа месечна претплата, како што е примерот со конкурентите, но ќе треба да се купи копија (околу 60 евра) и ќе има микротрансакции.

[youtube]t-CB0hheQRg[/youtube]

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии