Google Play се изедначи со Apple App Store по бројот на апликации

Google објави дека во Google Play маркетот веќе се достапни за преземање повеќе од 700.000 апликации и според нивните пресметки се изедначиле со App Store, а истите ги потврдија од Bloomberg.

Иако, ова е само мал дел од пазарот, вистинската битка помеѓу Google и Apple се бие на полето на паметните телефони и компјутерски таблети. Нивното ривалство уште толку се зголеми кога од Google ги претстави Nexus 4, Nexus 7 и Nexus 10 кои би претставувале вистински конкуренти на iPad, iPad mini и iPhone од Apple.

Google на 13 ноември ќе ja прошири својата географска покриеност на Google Play маркетот и сервисите што ги нуди во Европа. Покрај тоа, тогаш ќе бидат објавени и Nexus 10, Nexus 4 и новиот 34 GB модел на Nexus 7.

[youtube]pHuoDqcIyqk[/youtube]

1 коментар на “Google Play се изедначи со Apple App Store по бројот на апликации

  1. Kaj vi se argumentite sega Fappleboys?

    So noviot Holo dizajn i so novite zadolzitelni upatstva na Android , aplikaciite mora da bidat kvalitetni i se na nivo na Appstore (priznavam , porano imase katastrofa aplikacii sto se grdi i neupotreblivi).

    Sega so novata revolucija se na priblizno ist kvalitet i kvantitet. Toa znaci deka se ednakvi vo borbata za aplikacii. Osobeno igri. Site igri za iPhone gi ima za Android , i sprotivno , site igri za Android gi ima za iPhone.

    Edna bitka resena , ostanuva uste samiot operativen sistem. Sepak mislam deka Android e daleku podobar vo odnos na promeni (mozes da si stavas vidzeti , polesno da prebaruvas , popameten e Google Now od Apple Siri).

    No zatoa iPhone ima podobar nadvoresen dizajn , toa priznavam. Znaci skoro isti se , e sega koj sto si preferira.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии