Google лансираше Nexus S телефон на 30 км над Земјата

„Земавме некои совети од други кои пратија на далеку домашно направени временски балони, и ние сакавме да ја искористиме можноста да собереме интересни податоци со сензорите на Nexus S – GPS, жироскоп, акцелометар и магнетометар.“, вели Google.

Интересен податок е дека GPS на Nexus S функционира само до 19 км над Земјата. GPS-от се гаси на таа височина, а при спуштањето повторно се активирал кога хелиумскиот балонот бил на 19 км височина.

Галеријата со слики oд проектот ќе ја видите тука.

1 коментар на “Google лансираше Nexus S телефон на 30 км над Земјата

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии