Google Chrome OS ќе се појави до крајот на годинава

Chrome OS е поедноставен оперативен систем кој се фокусира на интернет користењето. Функционира преку Chrome прелистувачот и користи веб апликации.

„Chrome OS е главно прелистувач, тоа е само начин да купите компјутер и да го имате Вебот во центарот на искуството.“ вели Марфи кој додава дека стандардните оперативни системи стануваат непотребни бидејќи денес на голем дел од корисниците им треба само интеренет.

Единствено нешто што им фали на прелистувачите е 3Д гејмингот, но и тоа е на добар пат да се смени земајќи в озбир дека модерните прелистувачи Chrome, IE9 и Firefox сега поддржуваат хардверски забрзана графика.

Chrome OS ќе се појави првин на ноутбукови и лаптопи, а потоа ќе биде оптимизиран за таблет компјутери. Интересно за оваа годината се најавени таблет компјутери кои ќе работат на Android. Зборувајќи за разликата меѓу Chrome оперативниот систем и Android, Марфи рече:

„Android се фокусира на најдоброто мобилно искуство, Chrome се фокусира на најдоброто веб искуство – секако овие работи се преклопуваат.“

Марфи потврди дека до крајот на годината ќе стартува Chrome продавницата за апликации.

4 коментари на “Google Chrome OS ќе се појави до крајот на годинава

    1. Cool, za da go potvrdime ova pisi mi na mejl. Potpisan si anonimno pa tesko e da se poveruva na takva informacija, zboruvam od profesionalen aspekt :) Dokolku rabotish na google os (toa znaci rabotish i za google?) moze da napravime chet i da doznaeme povece ofc :) mejlot mi e viktor at it.com.mk

      1. jas se izvinuvam ama za ovaj proekt e zabraneta sekakva objava na podatoci,sakav samo da stavam nekakva informacija vo vrska so os zas mi izgedaat bez vrska vaka objaveni neoficijalno.veke podolg period rabotam i od direktorot za emea nemame nikakva potvrda koga ke bide se gotovo.licno za mene moze da se informirate na linkedin-gjoko balazoski.
        vozdra

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии