Гледајте го летот на Џеф Безос со Blue Origin во живо

Дејан Соколоски

во Вести

За помалку од два часа Blue Origin ќе ги однесе во вселената Џеф Безос и неговиот брат Марк Безос. Покрај нив во леталото ќе бидат најмладиот и најстариот астронаут кој некогаш полетале.

Браќата Безос, Воли Фанк (најстариот патник, 82 години) и Оливер Даемен (најмладиот патник има 18 години) ќе полетаат во вселената и ќе го искусат слетувањето на капсулата New Shepard назад на земјата. Во текот на летот тие ќе одлетаат на над 100 km надморска висина и 3 минути ќе бидат во бестежинска состојба. Потоа со помош на падобран New Shepard полека се спушта на земјата. Целиот лет ќе трае околу 10 минути.

 Тест летови се направени веќе неколкупати, но ова е прв пат во капсулата да има екипаж.

Целиот лет ќе биде достапен во живо на YouTube каналот на Blue Origin.

1 коментар на “Гледајте го летот на Џеф Безос со Blue Origin во живо

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии