GG.mk S02E15: Се дефузираат политички бомби во студио

Дали во Македонија треба да се дискутира за гејминг во Собрание? И како треба да се третира гејмингот? Неодамна во Парламентот се спомна е-спорт, но една пратеничка го спореди со јамб, друг се пофали со фудбалот кога репрезентацијата заврши последна во група. Гејмингот станува сѐ попопуларен, но во Македонија тој се третира како „смешна“ активност. Посебно сега кога има Global Game Jam во Скопје, Охрид и Битола. Дечките од GG.mk дискутираа за овие неколку кул теми кои се случуваат на локално ниво во последната епизода. Играа и игра во студиото за прв пат, и се рецензираа Dragon’s Dogma: Dark Arise, Punch Club, Nuclear Throne.

Disclaimer: IT.mk е медиумски партнер на GG.mk бидејќи веруваме дека гејмингот е добро хоби и одличен е-спорт.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии