Ford се сврте кон Facebook за претставување на новиот Explorer 2011

Ова е интересен настан за Facebook бидејќи голема компанија како Ford ја користи друштвената мрежа како примарна платформа за да стартува кампања и место каде ќе ги пренесе првите снимки од претставувањето на Ford 2011 Explorer.

Ford исто така ќе стартува и маркетинг кампања на медиумите и други сајтови, а рекламите ќе го користат Open Graph-от на Facebook кои ќе ги водат луѓето на фан страната со цел да им ги покаже сите слики и видеа од возилата.

„Ќе допреме до 50 милиони луѓе до понеделникот на сајтови како AOL, Yahoo, Washington Post, Facebook и стотина други веб страни.” изјави Скот Кели, човекот зад дигиталната кампања на Ford, за Mashable.

1 коментар на “Ford се сврте кон Facebook за претставување на новиот Explorer 2011

  1. Ford се пионери од автомобилската компанија во leverage на новите медиуми за промоција. Преку ваквата кампања едноставно се поставуваат на таков начин дека ги земале предвид клиентите при дизајнот.

    Одличен пример за како да се креаира Buzz пред продажбата но и градење на community околу брендот. Директорот Scott Monty знае како се работи

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии