Ford најавува автономни автомобили без волан до 2021

Ford најави дека за само пет години, компанијата ќе започне да ги продава првите потполно автономни автомобили. Новото возило ќе доаѓа без волан и педали, кои ќе бидат жртва на напредокот во автомобилската индустрија.

Компанијата, на технологијата за автономни возила работи во соработка со креаторот на LIDAR сензорот, Velodyne во кои инвестираа 75 милиони долари. Центарот во Пало Алто, наскоро двојно ќе го зголеми бројот на истражувачи, јави Readwrite.

Се чини дека сега Ford има полни раце работа. Тие ветија дека автомобилот, не само што ќе биде дизајниран, туку во 2021 ќе биде во рацете на корисниците. Ова е навистина храбра изјава, а конкурентите кои подолго работат на развој на автономни возила, сè уште не излегле со дата.

„Можете и да замислите, искусвото во автомобил во кои немате потреба од контрола менува сè. Без разлика дали сакате да работите или да се забавувате… ова се работи на кои мора да мислиме кога работиме на искуство за ваков автономен автомобил.“, вели Марк Филдс од Форд за BBC.

1 коментар на “Ford најавува автономни автомобили без волан до 2021

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии