Финалето на League of Legends има помал награден фонд, но многу повеќе гледачи

League of Legends на Riot Games со 100 милиони активни играчи без сомневање е една од најпопуларните игри на сите времиња. Затоа не е никакво изненадување што финалето во оваа игра е најгледаниот е-спорт настан оваа година. Дури 20.000 луѓе го следеа финалето во живо, во Staples центарот во Лос Анџелес, САД.

Старо-новиот победник во финалето е тимот од Јужна Кореа SKT, кој победи и во 2015. Во финалето нивен противник беше тимот на Samsung Galaxy. Сепак оваа година и финалето и полуфиналето беа неизвесни па мораше да се игра решавачки натпревар.

Паричната награда која ја поделија е 2 милиони долари. Ова е дури и помалку од сумата која ја освоија Evil Geniuses кои беа третопласиран тим на Dota 2 International. За разлика од Dota2 овде јужнокорејците имаат потполна доминација. Три од првите четири тима се од Јужна Кореја.

Она што е најинтересно оваа година е што сепак натпреварите се поизрамнети. Доколку ги пропуштивте, сите натпревари може да ги изгледате на Rock Paper Shotgun.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии