Филмот за Facebook ги освои Златните глобуси, фаворит е за Оскарите

Oд шесте номинации за глобус, покрај најдобар филм, режија и сценарио, Social Network доби и награда за најдобра оригинална музика, која ја зеде фронтменот на Nine inch Nails, Трент Резнор, но не успеа да освои глобус во категориите за најдобар главна улога и споредна улога.

Филмот ја раскажува приказната за Марк Закерберг и почетните денови на Facebook, како мрежата е креирана преку алчност, опсесија и секс. Точноста на фактите во филмот беше негирана од самиот сценарист Соркинг, кој го напиша сценариото според книгата „Случајни милијардери“ на Бен Мезрик, велејќи дека „целта е да се раскажа приказна“, додека протагонистот во филмот, самиот Закерберг истакна дека „единственото нешто што го погодија беа маиците кои ги носев тогаш“.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии