Фидел Кастро е интернет зависник кој е фасциниран од Wikileaks

Зборувајќи за мексичкиот весник La Jornada г. Кастро вели дека интернетот ги менува работите.

„Интернетот го става крајот на тајните… се почесто гледаме истражувачко новинарство, како што вели New York Times, што е во допир на целиот свет.“ вели г. Кастро додавајќи „Интернетот е најмоќното оружје до сега“.

Интересно, иако г. Кастро има пофални зборови за интернетот, сепак Куба има многу мало ниво на интернет пенетрација, односно само 13 отсто до кубанците се онлајн. Покрај тоа постојат и владини рестрикции, потребна е владина дозвола за да имаш интернет и со тоа доаѓа и цензурирањето на содржината.

2 коментари на “Фидел Кастро е интернет зависник кој е фасциниран од Wikileaks

  1. Ха!
    „Фасциниран е од Wikileaks“ сѐ додека не објават нешто компромитирачки за него …
    Потоа ќе се „одфасцинира“ и ќе го нарече уште еден ѓаволски изум и завера на империјалистите (ова е позајмено од Чавез, но…)

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии