Facebook собра над 10 милиони долари за жртвите на ураганот Харви

Најголемата друштвена мрежа помогна во собирањето над 10 милиони долари за жртвите на ураганот Харви. Најголем дел од средствата доаѓаат од кампањите на друштвената мрежа, но Facebook и самиот донираше 1 милион долари.

Ураганот Харви опустоши дел од Тексас, и досега има 39 жртви. Најпогоден е Хјустон, каде направената штета е проценета помеѓу 97 и 108 милијарди долари. Харви е најголема бура која го погодила САД последните 10 години.

„Напорната работа за обнова продолжува. Нѐ инспирира тоа што го гледаме, луѓето доаѓаат и си помагаат. Посветени сме на изградбата на сервиси кои ги зближуваат луѓето – како овие алатки за хуманитарни акции – затоа што знаеме кога луѓето работат заедно можат да подобрат многу работи“.

Facebook освен во Тексас организира кампањи за поддршка и во Јужна Азија, која како и САД е погодена од врнежи.

Најголемата друштвена мрежа има и алатка која им овозможува во случај на несреќа, корисниците да им кажат на своите пријатели дека се безбедни, потсети Recode.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии