Е-спортот доаѓа и на ТВ! ESPN ќе гo пренесува DotA 2 International

Уште еден дополнителен доказ дека е-спортот е спорт доаѓа од Valve, компанијата ја објави соработката со ESPN за пренос на DotA 2 International турнирот. Преносот покрај натпреварите ќе вклучи и преглед пред финалниот натпревар.

„Од успехот на Compendium до соработката со ESPN, оваа година International навистина демострира колку компетитивното играње порасна, па дури е и ривал на традиционалниот спорт. Веруваме дека тимовите се подобри од било кога досега и ќе ги покажат неворојатните достигнувања на овој турнир, кој започна пред три години“, вели Ерик Џонсон од Valve.

Годинава благодарение на Compendium наградниот фонд на DotA 2 International ќе надмине 10 милиони долари. Љубителите ќе можат натпреварот да го гледаат и на стрим, но сепак најинтересно е гледањето во друштво па ако се во Скопје тогаш посетете го Драмски Кафе Бар.

[youtube]krHujKemMXs[/youtube]

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии