CES 2011: Lenovo LePad, таблет кој се претвара во лаптоп и обратно

Таблетот е со 10.1-инчен екран и работи на прилагоден Android 2.2 оперативен систем, има 1.2 Qualcomm Snapdragon процесор со 1GB RAM. LePad ќе започне да се продава првин во Кина во првите месеци од 2011-та година и ќе чини меѓу 400 и 500 долари. Не се знае кога ќе се продава на другите пазари.

Основата Ideapad U1, на која се прикачува таблетот за да функционира како лаптоп работи на 1.2GHz Intel Core i5-540 UM процесор со 2GB RAM. Целосниот U1 + LePad уред ќе лини 1.300 долари.

Lenovo исто така најави уште Android-базирани таблет компјутери.

1 коментар на “CES 2011: Lenovo LePad, таблет кој се претвара во лаптоп и обратно

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии