Голем број на искусни девелопери споделуваат дека нивниот инбокс на социјалната платформа Linkedin е полн со понуди за работа, но најчесто без никаква конкретна вредност или основа за истите. Најчесто добиваат еднолични пораки или мејлови без конкретна поврзаност со нивните преференции за работа. А барањето дали добиле значајна понуда е процес кој што одзема многу […]

Прочитај повеќе

Што нѐ очекува во 2018 кога интернет трендовите се во прашање? Веќе традиционално инвеститорот Мери Микер на Code Conference ги претставува резултатите од анализата која ја прават во текот на целата година. Бројот на онлајн корисници во 2018 ќе порасне на 3,6 милијарди. Ова главно се должи на пошироката застапеност на безжичните мрежи и евтините […]

Прочитај повеќе

Секојпат кога барате одговор на исклучително важно прашање соочени сте со две опции: Или да го барате одговорот во книги или на интернет. Но, што доколку го сакате најдоброто од двата света? Нова алатка од Google, која се вика Talk to Books ви дозволува да поставите прашање и потоа да ви го сервира одговорот така […]

Прочитај повеќе

Последниот пат кога се сретнавме вака, ве советувавме како да стримувате или преземате видео материјали како бос, а и како да им удрите клоца на иритирачките видео анотации и известувања. Вториот состанок го резервираме за други три, подеднакво интересни совети за подобро YouTube искуство. Отпечатете ги вашите омилени видеа и преписи! Преземање видео материјали како […]

Прочитај повеќе

Нема никакво сомневање во флексибилната моќ на YouTube и огромната доза на задоволство кое произлегува од впивањето на мултимедијалните содржини. Попребирливите, меѓутоа, можеби би сакале да го скројат сервисот токму според нивните моменти потреби. За таа цел, издвојуваме неколку совети за подобра дружење со мега популарната видео платформа на Google. 1. Секогаш стримувајте видео материјали […]

Прочитај повеќе

Kои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, седумдесет и осмо издание. Superhot ќе се појави и како уште една, јапонско-инспирирана самостојна игра. Superhot JP не само што ќе понуди нови оружја туку и можности за нивно тестирање во сосема нови околини, од самурајски замоци, преку […]

Прочитај повеќе

Одамна се прашуваш колку ќе те чини да изработиш сопствена Android, iOS или Web апликација и да започнеш нов бизнис? Овој Калкулатор изработен од Brainster ќе ти помогне да ги пресметаш вкупните трошоци за изработка. Учесниците од Академијата за маркетинг на Brainster го изработија Brainster калкулаторот со кој ќе можеш полесно да го испланираш твојот […]

Прочитај повеќе

Најголем дел од нашите читатели без сомневање имаат искуство и направиле веб страници, ако не и десетици или дури стотина. Ова видео секако не е за нив, иако никогаш не се знае. Видеото сепак е наменето за сите кои сметаат дека креирањето на веб-страници е сложен или тежок процес и се плашеле да се обидат. […]

Прочитај повеќе

Најверојатно секој од нас најмалку еднаш одбрал „Ги прочитав и ги разбирам правилата за користење“ без да ги прочита или да ги разбере. На пример: „Дали знаете дека Amazon ве следи на страниците“ или „Компанијата може да ги промени правилата за користење во било кое време?“. Terms of Service; Didn’t Read е екстензија која ги оценува веб […]

Прочитај повеќе

Повеќе од 350 веб сајтови на кои не се инсталирани надградбите за Drupal сега копаат крипто валути за новите сопственици. Ова немаше да биде трагично ако неодговорните вебмастери беа единствена жртва на кампањата. За жал, секој посетител на страниците со пропусти ако не е внимателен преку прелистувачот ќе копа криптовалути. Безбедносни експерти прoнајдоа крипто манјер […]

Прочитај повеќе

Google I/O е најголем настан кој се однесува на Android девелоперите. Компанијата на овој настан вообичаено ја покажува иднината на Android и уредите околу овој оперативен систем. Годинава не е исклучок и повторно има доволно технологија која ќе се анализира во следните месеци. Android P Последните неколку надградби на оперативниот систем не беа преголема промена. […]

Прочитај повеќе

Кои се најголемите пречки за раст и развој на е-трговијата во светот? Нина Ангеловска, која е претседател на Асоцијација за е-трговија на Македонија, беше дел од Првиот глобален состанок на асоцијациите за е-трговија UNCTAD E-commerce Week во Женева каде и го подготви ова видео со лидерите на Асоцијациите за е-трговија на Бразил, Тајланд, Русија, Бангладеш, […]

Прочитај повеќе