{mosimage}Се уште незавршениот филм X-Men Origins: Wolverine, се појави на битторент сајтовите. Многумина мислеа дека се работи за шега, бидејќи копиите на незавршениот филм се појавија на 1 Април. Но се виде дека станува за ДВД квалитет на филмот кој е 3 недели одалечен од официјалната премиера. Кога зборот се рашири, пиратската верзија се симна […]

Прочитај повеќе

{mosimage}(06.04.2009)И покрај тоа што е најпознатиот видео сервис со најголем сообраќај во светот, YouTube губи пари. Кога Google во 2006 го купи видео сервисот за 1.65 милијарда долари, претпоставките беа дека ќе има компанија преку која ќе профитира. Но и по три години YouTube губи пари, а според извештајот на Credit Suisse во 2009 ќе […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Google ќе го купи Twitter. Оваа шпекулација дека двете компании се договараат за аквизиција на сервисот за микро-блогирање се појави вчера на TechCrunch.com. Влијателниот ИТ блог наведе 3 извори блиски до Google или Twitter кои им ги дале таа информации. Но, потоа следеа надополнувањата дека тоа не е точно.

Прочитај повеќе

{mosimage}Нашето бебе израсна и сега е време да оди на работа, рече интернет гуруто Тим О’Рајли на Web 2.0 Expo во Сан Франциско. Г-динот. О’Рајли е човекот кој го промовираше терминот ‘веб 2.0’ како име за и идеја зад втората генерација на веб развојот и дизајнот, исполнета со интерактивност, отвореност, друштвени мрежи и онлајн сервиси.

Прочитај повеќе

{mosimage}Од утре германските ИП адреси ќе немаат пристап до музичките видеа на YouTube, откако преговорите меѓу музичката индустрија и Google пропаднаа поради компензација за авторски права. Неофицијално GEMA (Германската музичка организација кој собира надоместок за користење на авторски дела) барала многу повеќе од тоа што Google сакал да плати за правата, односно GEMA барала 0.16 […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Оваа недела беше објавен Open Cloud манифестот кој поставува неколку принципи за поотворена иднина на cloud computing. Овој манифест беше правен во тајност и требаше да биде потпишан од сите поголеми компании. Но кога се објави, меѓу потписниците не беа Google, Amazon, Microsoft и Salesforce.com. Интересно се повлекла и Cloud Computing Interoperability Forum, самата организација […]

Прочитај повеќе

{mosimage}(25.03.2009) Last.fm, популарната друштвена мрежа за музика или попозната како онлајн радио, се реши на сите интернационални корисници кои не се од САД, Велика Британија или Германија, да има наплаќа претплата за да го користат радиото. Причина за ова како што велат од Last.fm е дека тие всушност заработуваат од рекламите во трите земји кои […]

Прочитај повеќе

{mosimage}(26.03.2009) Популарниот сервис за микро-блогирање кој постојано е на насловните страни на медиумите ширум светот, изгледа како конечно да го пронајде својот бизнис модел: ќе понудат претплата за про корисници. Претплатените корисници ќе добијат дополнителни опции и сервиси. Ова е потврденo и од самата компанија.

Прочитај повеќе

{mosimage}MySpace како дел од стратегијата за јакнење на својата позиција кај друштвените мрежи се одлучи на еден многу интересен потег. Се работи за веб-базирано реално шоу кое на корисниците ќе им овозможи да одлучуваат за судниот ден на избраните двојки. “Married on MySpace” или „Венчани на MySpace“ е проект кој ќе започне со избирање на […]

Прочитај повеќе

Cloud gaming е најновото нешто што се претстави вчера на Gamers Developers Conference. Проектот кој може сериозно да ги промени работите во гејминг индустријата беше преставен од Onlive Inc. За што се работи? OnLive ја стрима било која видео игра сакате, т.е го пренесува видеото кон вас додека истовремено вие преку џоистик кој личи на […]

Прочитај повеќе

{mosimage}The Nation, Washington Times и The Personal Democracy Forum, американски медиуми се обединија за проект кој ќе овозможи прашањата на граѓаните на САД да му бидат поставени на американскиот претседател Обама. Граѓаните ќе можат да постираат прашање на Ask the President сајтот и преку систем на гласање да изберат прашање, кое ќе добие најмногу гласови, […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Додека некои друштвени мрежи, како Facebook, Twitter и др., се мачат и бараат начини како да направат пари од големиот број корисници, или додека некои прават колку толку профит како MySpace, кинескиот Tencent направи 1.2 милијарда долари за една година. Интересна сума во споредба со 800 милиони на MySpace, односно 250 на Facebook минатата година, […]

Прочитај повеќе