{mosimage}Понекогаш кога ќе отидете на некој видео сервис да погледнете некое видео ја добивате пораката „Оваа видео не е достапно во вашата земја“. Пример, отидете на YouTube и прабајте да погледнете официјален спот или видео од Beyonce. Нема да можете бидејќи има „рестрикции поради години или локација“.

Прочитај повеќе

{mosimage}Британија се најде на суд тужена од ЕУ за вмешаноста и подржувањето на тестирањата на Phorm таргетираните реклами. Сите организации за приватноста се побунија, медиумите пишуваа за и против Phorm рекламите кои се потенцијално ризични за приватноста на корисниците. Сега изгледа дојде ред на Phorm маркетинг агенцијата да им врати на сите за критиките.

Прочитај повеќе

Шведскиот суд во Стокхлом ја соопшти пресудата. Сите четворица членови на тимот на The Pirate Bay се виновни бидејќи олеснувале и промовирале пристап до содржини заштитени со авторски права. Петер Сунде, Фридрик Неиџ, Готфрид Свартхолм и Карл Лундстром: сите прогласени за виновни и осудени на 1 година казна затвор.

Прочитај повеќе

Анкетата за 100-те највлијателни личности во технологијата, владеењето, науката и уметноста на Time привлече милиони гласови на листата на највлијателни, но ги привлече и хакерите. Прв на листата се најде moot, алијасот на Кристофер Пол, oсновачот на 4chan форумот, со помош на хакерски методи. Се започнало кога луѓето од 4chan го приметиле името на листата. Кристофер Пол се најде на листата поради неговото влијание, односно влијанието на 4chаn.org за ширење на информациите и содржината на интернет. 4chen е на листата на топ 100 најпосетени сајтови според Alexa, а често се наоѓал и меѓу 50-те топ сајта.

Прочитај повеќе

{mosimage}Астронаутот на NASA, Мајк Масимино, вчера на прес конференција изјави дека планира да го користи сервисот за микро-блогирање кога ќе биде во вселената, односно на својата мисија во која група од седум астронаути треба да го сервисираат Hubble Space телескопот. Астронаутот кој ја предводи мисијата, започна да го користи сервисот пред само две недели, по […]

Прочитај повеќе

{mosimage}(21.04.2009) Најверојатно до сега веќе сте го гледале видеото на YouTube за Сузан Бојл, 47 годишна жена, невработена, која живее со својата мачка Пеблс во Блекбурн, Англија и која никогаш не била бакната. Но истата таа Сузан Бојл се појави на шоуто Oprah Winfrey и стекна неверојатна популарност по нејзиниот настап на Britain Got Talent […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Интеракција и комуникација во реално време дефинитивно е најновиот тренд на интернет… Видео сајтот YouTube исто така се подготвува на своите корисници да им овозможи интеракција во реално време, овозможувајќи им заедно да прегледуваат видеа директно од својот прелистувач. Новиот сервис е наречен YouTube RealTime и овозможува преку интегриран тулбар на сајтот на YouTube (нешто […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Сите кои следат NBA кошарка го знаат огромниот џин Шекил О’нил, кошаркар на Лејкерс и Мајами. Но можеби го знаете и од Twitter каде Шек е огромна звезда и зависник од сервисот за микро-блогирање кој се повеќе ги привлекува познатите светски ѕвезди и нивните фанови. Twitter за многу ѕвезди е одлична алатка да си комуницираат […]

Прочитај повеќе

{mosimage}(22.04.2009) Според истражувањето на BI Norwegian School of Management се покажа дека пиратите, односно тие што симнуваат нелегална содржина се всушност и најверните купувачи на музика. Истражувањето е извршено со 1.900 интернет корисници кои ги користат P2P мрежите за симнување на музика. Испитаниците најчесто купуваат музика онлајн во MP3 формат преку сервиси како iTunes на […]

Прочитај повеќе

{mosimage}(21.04.2009) Вчера Google објави два нови сервиси. Го објави онлајн сервисот Google News Timeline, преку кој ќе овозможи полесно прегледување на вести и пристапување до информации. News Timeline овозможува да ги прегледате најпопуларните стории објавени од страна на медиумите во тек нa еден ден, недела, месец, година или пак декада. Може да пребарувате и по […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Светската дигитална библиотека беше презентирана вчера во Париз. Библиотеката е бесплатна за секој посетител, а во себе ги содржи најстарите книги во светот преземени од националните библиотеки на Кина, Русија, САД, Бразил, Египет…

Прочитај повеќе

{mosimage}Најбрзиот раст на интернет корисници во развиените земји е кај постарите лица помеѓу 70 години и над тоа, беше речено на World Wide Web конференцијата во Мадрид. Оваа интересна информација доаѓа од истражувања во поразвиените земји каде што здравствените информации и услуги се достапни онлајна за граѓаните, главно САД и Велика Британија. Но за постарите […]

Прочитај повеќе