{mosimage}Астронаутот на NASA, Мајк Масимино, вчера на прес конференција изјави дека планира да го користи сервисот за микро-блогирање кога ќе биде во вселената, односно на својата мисија во која група од седум астронаути треба да го сервисираат Hubble Space телескопот. Астронаутот кој ја предводи мисијата, започна да го користи сервисот пред само две недели, по […]

Прочитај повеќе

{mosimage}(21.04.2009) Најверојатно до сега веќе сте го гледале видеото на YouTube за Сузан Бојл, 47 годишна жена, невработена, која живее со својата мачка Пеблс во Блекбурн, Англија и која никогаш не била бакната. Но истата таа Сузан Бојл се појави на шоуто Oprah Winfrey и стекна неверојатна популарност по нејзиниот настап на Britain Got Talent […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Интеракција и комуникација во реално време дефинитивно е најновиот тренд на интернет… Видео сајтот YouTube исто така се подготвува на своите корисници да им овозможи интеракција во реално време, овозможувајќи им заедно да прегледуваат видеа директно од својот прелистувач. Новиот сервис е наречен YouTube RealTime и овозможува преку интегриран тулбар на сајтот на YouTube (нешто […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Сите кои следат NBA кошарка го знаат огромниот џин Шекил О’нил, кошаркар на Лејкерс и Мајами. Но можеби го знаете и од Twitter каде Шек е огромна звезда и зависник од сервисот за микро-блогирање кој се повеќе ги привлекува познатите светски ѕвезди и нивните фанови. Twitter за многу ѕвезди е одлична алатка да си комуницираат […]

Прочитај повеќе

{mosimage}(22.04.2009) Според истражувањето на BI Norwegian School of Management се покажа дека пиратите, односно тие што симнуваат нелегална содржина се всушност и најверните купувачи на музика. Истражувањето е извршено со 1.900 интернет корисници кои ги користат P2P мрежите за симнување на музика. Испитаниците најчесто купуваат музика онлајн во MP3 формат преку сервиси како iTunes на […]

Прочитај повеќе

{mosimage}(21.04.2009) Вчера Google објави два нови сервиси. Го објави онлајн сервисот Google News Timeline, преку кој ќе овозможи полесно прегледување на вести и пристапување до информации. News Timeline овозможува да ги прегледате најпопуларните стории објавени од страна на медиумите во тек нa еден ден, недела, месец, година или пак декада. Може да пребарувате и по […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Светската дигитална библиотека беше презентирана вчера во Париз. Библиотеката е бесплатна за секој посетител, а во себе ги содржи најстарите книги во светот преземени од националните библиотеки на Кина, Русија, САД, Бразил, Египет…

Прочитај повеќе

{mosimage}Најбрзиот раст на интернет корисници во развиените земји е кај постарите лица помеѓу 70 години и над тоа, беше речено на World Wide Web конференцијата во Мадрид. Оваа интересна информација доаѓа од истражувања во поразвиените земји каде што здравствените информации и услуги се достапни онлајна за граѓаните, главно САД и Велика Британија. Но за постарите […]

Прочитај повеќе

{mosimage}(16.04.2009) CNN вчера го купи и презеде контрола над Twitter профилот @CNNbrk кој досега беше одржуван самоиницијативно од страна на Џејмс Кокс и на кој се пренесуваа на кратко важните вести објавени на сајтот на CNN. @CNNbrk моментално е најпопуларниот профил на сервисот за микро-блогирање, со повеќе од 950.000 следбеници.

Прочитај повеќе

{mosimage}(14.04.2009) Неодамна Digg.com објави тулбар Diggbar врзан за линковите од сајтот, кои изворот на линкот го ставаат во рамка и ја скратуваат URL адресата. Meѓутоа овој тулбар предизвика многу негодувања и критики. Првaтa забелешка е дека врамување на други сајтови не е фер, а втората бидејќи скратениот URL може да прави проблеми со индексирањето на […]

Прочитај повеќе

{mosimage}(04.03.2009) По 13 милиони разгледани видеа од музичари од различни делови на светот, YouTube си го склопи својот симфониски оркестар со 90+ музичари кои на 16 Април ќе настапат во познатата концертна сала Карнеги, во Њујорк. Натпреварувањето на YouTube беше објавено во декември, а на 14 Февруари околу 300 видеа беа поставени на видео сајтот […]

Прочитај повеќе

{mosimage}17 годишно момче од Бруклин изјави за BNOnews.com дека тој ги направил двата црва кои се појавија нa сервисот за микро-блогирање Twitter овој викенд. „Обично сакам да најдам дупки на вебсајтови и да ги пробијам при тоа обидувајќи се да не направам многу штета, туку да започнам црв или нешто што ќе ги освести програмерите […]

Прочитај повеќе