{mosimage}Google објави верзија на YouTube каналот специјализиран за телевизија. Новиот интерфејс на сервисот е зголемен, со цел функционален и да се гледа на телевизор или на голем монитор. Затоа и интерфејсот е премногу едноставен, без коментари и додатни опции како предложени видеа, содржина според автор…

Прочитај повеќе

{mosimage}Bing од денеска е достапен на корисниците. Новиот пребарувач на Microsoft треба да ги помести границите на пребарувањето и тоа од прв поглед му успева. Пребарувањето е лесно, резултатите се подредени во категории кои зависат од што пребарувате. Во секој случај има што да правите не само да кликнете на сајт туку имате куп, тони […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Navify е сервис чија бета верзија стартуваше неодамна, сервис кој опфаќа сé што ви е потребно и тоа Wikipedia текстови, соодветни слики да го поткрепат текстот од Wiki и додатни видеа од YouTube. Но има и уште еден детал – коментари и форум. Со ваква платформа тешко дека ќе ги посетувате Flickr, YouTube и Wikipedia […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Иновативноста на вработените во Google не престанува… најновото нешто доаѓа од браќата Ларс и Јенс Расмусен, луѓето кои ни ги донесоа Google Maps. Тие вчера на конференцијата Google I/O го презентираа Google Wave, платформа за онлајн соработка и комуникација. Wave овозможува поголем број на корисници да зборуваат преку ИМ во исто време додека работат, а […]

Прочитај повеќе

„Верувам дека весниците ќе наплаќаат за нивната онлајн содржина“ рече Руперт Мурдок, медиа могулот, во интервју за Fox News Business Channel на кое зборуваше за иднината на весниците. „Весниците трчаа кон интернетот за да добијат и привлечат поголема публика и внимание кон себеси, но тоа им наштети. Сега тие ќе треба да се повлечат и да речат ‘Еј, ние ќе треба да наплаќаме за ова’.” вели г-дин. Мурдок.

Прочитај повеќе

{mosimage}По долга расправа, администраторите на онлајн енциклопедијата Wikipeda одлучиja да ги блокираат ИП адресите поврзани со Скиентолошката црква за да спречат пропаганда. „Сите ИП адреси поврзани со Скиентолошката црква ќе бидат блокирани. Индивидуалните уредници можат да побараат нивната ИП адреса да биде изоставена од листата на банирани“ се вели во соопштението на бордот на Wikipedia.

Прочитај повеќе

{mosimage}Сигурно кога посетувате сајтови, блогови, портали сте виделе дека при крај на блог пост или текст има едно „сподели“ односно „share“ со икони до друштвените мрежи, е-маил… Најверојатно многу од вас не го ни користат таа мала апликација, сигурно многумина не и ни обрнале внимание, но тие неколку линии код, поконкретно AddThis плагинот собира информации […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Koга се шпекулираше дека вредноста на Facebook е 15 милијарди долари за време на претходните разговори со Microsoft, експертите велеа дека за да се разбере правата вредност, Facebook како приватна фирма ќе мора да продаде дел на друга компанија и според тоа ќе се одреди вредноста. Сега руската фирма Digital Sky Technologies инвестираше 200 милиони […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Како би се чувствувале доколку одите на операција која се снима и видеото се постира онлајн, а болницата закачува неколку реклами при емитувањето? Токму такво видео беше постирано од Методистичката универзитетска болница од Мемфис, САД. Видеото ја следи операцијата за остранување на мозочен тумор на Шила Рене Мулинс. Таа нормално се согласила за објавување на […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Не мора да купиме некој за да соработуваме со него, рече Ерик Шмид, директорот на Google на Google Zeitgeist конференцијата. Со тие зборови тој ги искоментира гласините дека Google е заинтересиран да го купи Twitter, сервисот за микро-блогирање кој веќе подолго време им боде очи на сите поради пребарувањето во реално време.

Прочитај повеќе

{mosimage}Twitter ја гледа иднината во сервиси и алатки, а не во реклами, според Биз Стоун, ко-основачот на Twitter. „Има неколку причини зошто не сме по рекламирањето – една е што не е толку интересно за нас“ рече Биз Стоун на глобалниот технолошки самит на Reuters. Основачите на Тwitter претходно одбија да го продадат за неверојатни […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Facebook тестира платформа за плаќање која ќе овозможи на корисниците да купуваат виртуелни добра од апликациите кои се присутни на друштвената мрежа. Виртуелните добра можат да бидат чипови за покер, додатоци за виртуелните миленичиња, цвеќиња на профилот… се што може да ги заинтересира корисниците.

Прочитај повеќе