{mosimage}Сигурно кога посетувате сајтови, блогови, портали сте виделе дека при крај на блог пост или текст има едно „сподели“ односно „share“ со икони до друштвените мрежи, е-маил… Најверојатно многу од вас не го ни користат таа мала апликација, сигурно многумина не и ни обрнале внимание, но тие неколку линии код, поконкретно AddThis плагинот собира информации […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Koга се шпекулираше дека вредноста на Facebook е 15 милијарди долари за време на претходните разговори со Microsoft, експертите велеа дека за да се разбере правата вредност, Facebook како приватна фирма ќе мора да продаде дел на друга компанија и според тоа ќе се одреди вредноста. Сега руската фирма Digital Sky Technologies инвестираше 200 милиони […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Како би се чувствувале доколку одите на операција која се снима и видеото се постира онлајн, а болницата закачува неколку реклами при емитувањето? Токму такво видео беше постирано од Методистичката универзитетска болница од Мемфис, САД. Видеото ја следи операцијата за остранување на мозочен тумор на Шила Рене Мулинс. Таа нормално се согласила за објавување на […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Не мора да купиме некој за да соработуваме со него, рече Ерик Шмид, директорот на Google на Google Zeitgeist конференцијата. Со тие зборови тој ги искоментира гласините дека Google е заинтересиран да го купи Twitter, сервисот за микро-блогирање кој веќе подолго време им боде очи на сите поради пребарувањето во реално време.

Прочитај повеќе

{mosimage}Twitter ја гледа иднината во сервиси и алатки, а не во реклами, според Биз Стоун, ко-основачот на Twitter. „Има неколку причини зошто не сме по рекламирањето – една е што не е толку интересно за нас“ рече Биз Стоун на глобалниот технолошки самит на Reuters. Основачите на Тwitter претходно одбија да го продадат за неверојатни […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Facebook тестира платформа за плаќање која ќе овозможи на корисниците да купуваат виртуелни добра од апликациите кои се присутни на друштвената мрежа. Виртуелните добра можат да бидат чипови за покер, додатоци за виртуелните миленичиња, цвеќиња на профилот… се што може да ги заинтересира корисниците.

Прочитај повеќе

{mosimage}Постојано пишувам за несогласувањето на филмската индустрија (читај: Холивуд) и ИТ светот, главно поради пиратеријата што за ИТ светот е „споделување“, за Холивуд е „крадење“. Но сега ќе пишувам за портал кој го прави спротивното, ги зближува љубителите на филмот и Холивуд преку интернет. MakingOf е основан од Натали Портман и Кристин Ајлвар, а неговата […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Facebook е место каде што постојано ги објавувате своите фотографии, видеа, можеби и песни, текстови … Епа сега можете да си ги заштитите. Creative Commons објави апликација за Facebook со која ќе може да си ги лиценцирате своите дела. Со Creative Commons апликацијата ќе можете да го закачите логото од 1 од шесте лиценци покрај […]

Прочитај повеќе

Замислете пребарувач како Google, но кој наместо да ви ги достави резултатите на неколку различни страни со линкови кои можеби го содржат она што го барате, ќе ја прескокне таа процедура и директно ќе ви одговори на вашето прашање… Стефен Волфрам, креаторот на софтверот Mathematica и основач и директор на компанијата Wolfram Research, заедно со околу 100 вработени се обидува да создаде нов вид на пребарувач кој ќе одговара на прашања во кои се бараат факти.

Прочитај повеќе

{mosimage}Поради рецесијата големите ИТ компании, Microsoft, Intel, Google, Yahoo!… отпуштаат луѓе или си ги скратуваат трошоците на секаков начин. Некои од тие начини предвидуваа и прекинување на Еncarta енциклопедијата на Microsoft, додека Google го укина бесплатниот ручек за вработените… сé со цел да си ги намалат загубите во рецесијата.

Прочитај повеќе

{mosimage}Класична приказна – млад генијалец поттикнат од интелигенција и амбиција во својата студентска соба доаѓа до идеја која го менува светот, налик на младиот Бил Гејтс. Но дали таа приказна важи за 23 годишниот Марк Зукербер, основачот на друштвената мрежа Facebook на која до сега над 200 милиони луѓе имаат направено профил?

Прочитај повеќе

{mosimage}Колку е точна онлајн енциклопедијата Wikipedia? Прашањето е тешко да се одговори, бидејќи енциклопедијата изобилува со огромен број информации и текстови кои се точни. Но трикот е што тие податоци не се крајни, во секое време корисникот може да ги измени, а тоа претставува проблем.

Прочитај повеќе