Digital Rights Management (DRM) ќе биде дел од HTML и веб стандардите. Ова ќе овозможи наместо проверката да се прави преку плагини како Adobe Flash или Microsoft Silverlight, DRM да бидат менаџирани од прелистувачите. DRM заштитената содржина ќе може да биде декриптирана директно од прелистувачите, наместо да се користат плагини. Encrypted Media Extensions (EME) ќе биде користена […]

Прочитај повеќе

Функционалноста за автоматско пуштање на видео на веб-страниците наскоро би можела да стане минато. Следната надградба на Google Chrome ќе ја оневозможи оваа функционалност. Можноста за блокирање на автоматски плејбек има две отстапки. Ако видеото е со исклучен звук или ако корисникот покажал интерес за видеото, вели Мунир Ламури на Chromium блогот. Функционалноста ќе биде […]

Прочитај повеќе

Времето лета кога сте на вашите омилени сајтови, особено во ситуации кога сте спремни на сè, само не на продуктивна работа. Во случај да сакате прилепите точна бројка на потрошеното време и да видите на кои табови највеќе време поминувате би можеле да ги проверите следниве екстензии. Time Speaks им кажува на Firefox корисниците колку долго […]

Прочитај повеќе

За одредена група гејмери, месецот септември можеби го означува почетокот на новата училишна година, но за сите останати гејмери ова е и почетокот кога најдинамичните наслови почнуваат да излегуваат и да се борат за својата сенка под сонцето.  Па така, започнете свеж старт со една од најочекуваните игри на годинава или пак нурнете се во […]

Прочитај повеќе

Нацистичкиот портал Daily Stormer сè уште не може да се врати онлајн. Викендов успеаја за кратко да се појават, но тоа траеше неколку часови. Иако успеаја да пронајдат замена за Cloudflaire, порталот не успева да пронајде хост за содржините. Проблемите на сајтот започнаа со протестите во Шарлотсвил, а се започна со еден текст. Порталот објави […]

Прочитај повеќе

TechForReporters е плод на соработка на македонскиот стартап Procodific и Џон Бигс од TechCrunch. Платформата е во многу рана бета фаза и креаторите го испитуваат интересот за ваква технологија. „Идејата е да се направи платформа на која ќе има заедница од новинари и ИТ-експерти. Тука би се надминал проблемот кој го имаат Џон Бигс и неговите колеги новинари: пишување […]

Прочитај повеќе

Напредокот во роботиката зазема сè поголеми чекори и во одредени работни сфери, на човекот повеќе не му е местото таму. Со секој поминат ден, автоматизацијата и вештачката интелигенција ги загрозува работните места на милиони луѓе и некој не може, а да не се запраша дали роботите ќе се развијат до тој степен да, еден ден, […]

Прочитај повеќе

Сосем е нормално да не знаете сè. Но, наместо да паничите треба да се обидете и да пронајдете начин да се справите со предизвикот. „Неуспехот некогаш ќе се случи ако преземата ризици. Но, ризиците се неопходни и за да успеете.Имам неколку совети како да се справите со ова. Прво, видете ја светлата страна на неуспехот. […]

Прочитај повеќе

Kои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, четириесет и второ издание. Rez Infinite, играта која палеше и жареше на конзолите во 2002 година, конечно излезе за платформата PC. Играта располага со 4К поддршка, двојно подобар квалитет на текстурите, напредни графички можности и многу повеќе, неисклучувајќи ја […]

Прочитај повеќе

Мини серијал кој на кратко ја дефинира ИТ терминологијата. 1080p е резолуција од 1920х1080 пиксели. Во поглед на видео прикази во висока дефиниција, 1080p обично се наметнува како резолуција од исклучително висок квалитет. Други помали резолуции се 720p (1280×720), 480p (640 × 480), 360p (480 x 360) и така натаму. Ако пуштите клип на YouTube […]

Прочитај повеќе

Само во 2016 година се појавија над 187 политички веб-страници кои ја поддржува кандидатурата на Доналд Трамп. Благодарение на Facebook, интернет и онлајн рекламите, дел од издавачите на овие сајтови прибираа по илјадници долари месечно, вели новинарот Крег Силвермен од BuzzFeed, еден од новинарите кои први подетално ги истражија лажните вести Made in Macedonia. Податоците врз […]

Прочитај повеќе

Кои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, четириесет и прво издание. Вест на неделата: Guild Wars 2: Path of Fire Последниот пат кога зборувавме за можната експанзија за Guild Wars 2, кажавме дека проширувањето ќе не однесе на континентот Елона и тоа за отприлика три-до-четири месеци. […]

Прочитај повеќе