Најдобро за Y Combinator ќе биде да престане да инвестира во средношколци и студенти, смета „серискиот“ претприемач и основач на YCombinator, Пол Грахам. Причината за ова не е евентуалниот неуспех на овие компании, туку фактот дека средношколците и студентите имаат попаметна работа. „Луѓето кои започнуваат компании премногу млади влегуваат во прерана оптимизација. Кога сте во […]

Прочитај повеќе

Samsung успеа во целост да покрие половина зграда со LED дисплеи. Површината на екранот е 81 х 20 метри или 1.630 m2. Резолуцијата на екранот е 7.840 х 1.952. Со своите димензии ова е најголема дигитална реклама со заоблени екрани направена досега.

Прочитај повеќе

Google започнува да ги отстранува измамите маскирани како техничка поддршка од своите реклами. Компанијата објасни дека секоја секунда отстранува 100 огласи кои ги нарушуваат правилата за користење. Компанијата на листата на вакви огласи ќе ги додаде и сите неовластени сервисери. Измамници ги користеле огласите на Google да се маскираат како сервисери на Apple, откри Wall […]

Прочитај повеќе

Калифорнија изгласа закон со кој се забранува забавување и блокирање на интернет содржината. Законот се однесува и за мобилната и за домашната интернет мрежа, јави Verge. Со ова во Калифорнија ќе ја добие заштитата која целата територија на САД ја имаше до пред неколку месеци. Одлуката е донесена со гласови на сите претставници на Демократската […]

Прочитај повеќе

Гувернерот на Калифорнија, Џери Браун треба да потпише закон со кој оваа држава од 2045 година ќе снабдува со електрична енергија исклучиво од обновливи извори. Секако главна причина за ова се климатските промени кои Калифорнија можеби и најдобро ги почувствува оваа година. Суша и рекорден број на пожари ја погодија Калифорнија како никогаш досега. Сенатот […]

Прочитај повеќе

Основачот на Amazon е сопственик на најголемата светска продавница и можеби во иднина на највредната компанија во светот. Сепак кога појавувањето во медиумите е во прашање тој е помалку присутен од неговите „колеги“. Не толку одамна г. Безос му беше гостин на директорот на Business Insider, и одговараше на прашање за сè: од Amazon, па […]

Прочитај повеќе

Еден од проблемите на 3Д принтерите, барем кога принтањето на големи објекти е во прашање, е времето и големината на принтерот која е потребна. Најчесто принтерите се поставени во некаква рамка, без разлика дали тоа е кутија или само носач на „главата“ на 3д принтерот. Решение на големината на проблемот можеби е пронајдено со креирање […]

Прочитај повеќе

Бил Гејтс и Стив Џобс секако се дел од највлијателните личности кога развојот на ИТ технологијата е во прашање. Ова е едно од нивните ретки заеднички интервјуа организирано на D5, конференција организирана од All Things Digital.

Прочитај повеќе

Јапонскиот производител на автомобили Toyota ќе инвестира 500 милиони долари во Uber. Поважно, компанијата ќе влезе и во развојот на автономни возила како дел од инвестицијата, велат извори за Wall Street Journal. Влезот во развојот е позначаен со оглед на тоа дека во последно време Uber баш како да престана да ги развива возилата. Компанијата […]

Прочитај повеќе

Ќе треба време (подобра технологија) и  поголемо производство за поевтини возила на Tesla. Кога автомобилите се во прашање, колку повеќе произведувате толку се поевтини, вели Илон Маск во интервју со Маркес Браунли. Интервјуто е интересно, а може да го видиме и една помалку формална „верзија“ на г. Маск.

Прочитај повеќе

По САД и Британија кои ги отстранија ZTE и Huawei од можноста за градење на мобилната инфраструктура, истото го направи и Австралија. Австралија им забрани на двете кинески компании да продaваат 5G технологија. Huawei се најголем производител на телеком опрема. Сепак поради страв од опасност по национална безбедност, неколку држави нема да користат опрема од […]

Прочитај повеќе

Првата мисија на Planet беше да креираат карта која ќе овозможи секојдневно ажурирање на површината на Земјата. Откако лансираа 21 сателит кои секојдневно испраќаат 1,5 милиони слики, имаат нова мисија. Оваа мисија е спојување на вештачката интелигенција и мапите и креирање на база по која ќе може да се пребарува. Вил Маршал зборува за ова искуство […]

Прочитај повеќе