Mitsubishi ги претстави светилките кои за неколку години би можеле да бидат насекаде. Овој пат не станува збор за паметни светилки, или можеби се паметни, но тоа не е нивна главна карактеристика. Најважно е дека во целост го копираат дневното светло и се копија на прозорци. Дополнително, диодите можат и да имитираат изгрејсонце и зајдисонце. […]

Прочитај повеќе

Tesla ја одбра локацијата за својата фабрика во Кина. Компанијата одбра локација во Шангај на која ќе биде изградена првата Gigafactory во Кина, но и првата фабрика надвор од САД. Плацот за фабриката е 860 000 m2. Oва е една од првите одлуки откако компанијата потврди дека Eлон Маск ќе биде заменет како претседател на […]

Прочитај повеќе

За одбрана на САД е потребна помош и Amazon е тука да помогне. Компанијата не помага само вербално, туку веќе се пријавени и на тендер распишан од Одделот за одбрана на САД. Секако компанијата добро ќе заработи од овој договор, поточно 10 милијарди долари. „Amazon со ентузијазам ќе соработува со Армијата на САД“, вели основачот […]

Прочитај повеќе

Неодамна Boston Dynamics објави видео од напредокот на хуманоидниот робот Atlas. Сега е достапно слично видео и за роботот на четири нозе Spot. Во видеото може да видиме како роботот се движи и снаоѓа на градилиште. Иако нема ништо спектакуларно во видеото, и самото снаоѓање во просторот, качувањето по скали и движењето низ тесните ходници […]

Прочитај повеќе

Основачот на Microsoft и филантроп, Пол Ален почина на 65 години. Г. Ален голем дел од времето, по 1982 година се бореше со не-Хочкинов лимфом, но oва не го спречи во филантропијата. Тој е и првиот кум на Microsoft, кога компанијата во 1975 година го доби името Micro-Soft. Името требаше да помогне во препознатливоста на компанијата […]

Прочитај повеќе

Се сеќавате на времето кога роботите едвај држеа рамнотежа и беше супер да гледаме кога наводните „окупатори“ од иднината не се одржуваат на „нозе“? Заборавете го тоа! Boston Dynamics со кусо видео претстави надградба на Atlas. Видеото истовремено е импресивно и застрашувачко. Атлас без проблеми се движи со брзина која би се рекло дека е […]

Прочитај повеќе

Во Нов Зеланд на сила стапува закон кој ќе им овозможи на службениците на царинските служби да прават дигитален претрес. Доколку патникот одбие да го отклучи својот уред, и сака да ја задржи својата приватност, ова може да го чини 5 000 долари, јави Radio New Zealand. Всушност станува збор за амандман на веќе постоечкиот […]

Прочитај повеќе

Atari e најверојатно едно од имињата чие споменување веднаш создава носталгија. За голем дел малку повозрасни читатели тоа е првиот компјутер со кој се сретнале. Ова е подолг, но супер интересен документарен филм за историјатот на компанијата кој мора да го погледнете.

Прочитај повеќе

Естонскиот конкурент nа Uber, Taxify се шири во регионот. По Србија, влезе и во Хрватска, а компанијата веќе објави огласи во кои бара менаџер за Хрватска, јави Netokracija. За разлика од Uber кој е конкурент на такси возачите, Taxify е платформа наменета токму за нив. Овозможува спојување на превозницитте и патниците кои бараат такси. Дополнително […]

Прочитај повеќе

Google прославува 20 години од официјалното основање на компанијата. За оваа пригода компанијата на својот блог го сподели првото видео од првото седиште на Google (гаража). Снимател на видеото е Хари, шестиот вработен во Google.

Прочитај повеќе

Елон Маск ќе ја напушти функцијата претседател на одборот на Tesla. Ова е дел од спогодбата помеѓу Tesla и Комисијата за хартии од вредност. Дополнително, компанијата и г. Маск мора да платат казна од по 20 милиони долари. Г. Маск може да се врати на својата сегашна позиција по 3 години. Сепак г. Маск останува […]

Прочитај повеќе

Ен Конели од Blockchain Canada во својот говор на Global Summit 2018 говори за дел од проблемите кои може да се надминат со криптовалутите.

Прочитај повеќе