{mosimage}Грузиската влада ја обвини Русија за неовластено навлегување во компјутерските системи на клучни владини сајтови и нивно исклучување. Грузија тврди дека пристапот до сајтот на нивното Министерство за надворешни работи и други владини сајтови е оневозможен од страна на руски хакери со што се попречува објавувањето на соопштенијата со кои Грузија го известува светот за […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Со помош на техниката наречена "war driving" и инсталирање на програми кои "преслушкуваат" и запишуваат податоци (sniffer-и), 11 луѓе успеале да украдат податоци за над 40 милиони кредитни и дебитни картички. Овој случај на сајбер криминал е еден од најголемите досега во светот.

Прочитај повеќе

{mosimage}Кина ја „олабави“ својата цензура откако беше под притисок од Олимпискиот комитет (ИОК) и светските медиуми, многу од нив и спонзори на игрите. Сајтовите за маскарот во Тиананман и ББЦ вестите на кинески јазик сега се достапни. Но сајтовите за Тибет и Кинеското демократско движење се уште не постојат на кинескиот интернет простор.

Прочитај повеќе

{mosimage}Дел од екипите на Google задолжени за проектите Google Earth,YouTube и други интернет сервиси обединети како Google Earth Outreach (GEO) тим минатиот месец на покана на поглаварот на едно племе од Амазон, Алмир Нарамајога, направија едно необично патување каде што имаа за цел да спроведат обука за користење на интернет со цел да се подигне […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Денеска беа објавени петте победници на интернационалниот натпревар организиран од страна на Cisco за конфигурација на интернет мрежи, NetRiders. Натпреварот за прв пат се одржа онлајн на 9 јули и во него учествуваа претставници на над 24 земји. Наградата за победниците е спонзорирана академска тура низ Силиконската долина во Јануари 2009 година.

Прочитај повеќе

{mosimage}Секоја телекомункациска услуга во Србија ќе биде архивирана и под мониторинг во реално време од страна на надлежните органи за електронски надзор, се наведува во новиот правилник на Српската агенција за телекомуникации (РАТЕЛ). Според блогот Internodium ова е невкусно и го руши принципот на приватност.

Прочитај повеќе

{mosimage}Knol, новиот продукт на Google беше претставен пред два дена на официјалниот блог на компанијата. Knol е конкуренција на Wikipedia и им овозможува на корисниците да објавуваат авторски текстови на разни теми. Клучниот принцип на овој сервис е авторството на текстовите, кое досега недостасуваше на веб енциклопедијата Wikipedia. Исто така, текстовите не се само збир […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Друштвената мрежа Facebook.com денеска ќе го објави редизајнот на својот сајт откако не успеа да го стори тоа на предвидениот датум – 16 јули. Според она што засега може да се види на тест страната, редизајнот ќе донесе едноставност и поголема прегледност, што значи дека најпопуларната друштвена мрежа и целосно ќе биде прилагодена на веб […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Откако сите странски новинари беа избрикани од Зимбабве, блоговите и интернетот станаа едно од средствата за информирање на светот за теророт кој се случува во земјата. Тие станаа единствениот глас кој смее да го каже незадоволството на народот од секојдневието на Зимбабве.

Прочитај повеќе

{mosimage}Декард Кејн се враќа. Blizzard Entertainment потврди дека работи на Diablo III, продолжение на серијалот Diablo, RPG – игра која се продаде во преку 4 милиони копии од вториот дел, а 1 милион само во првата недела откако се објави на продажба, и која се уште ги држи рекордите за продажба на видео игра.

Прочитај повеќе

{mosimage}New York Times Company се подготвува да направи заеднички сајт со International Herald Tribune. Новиот заеднички сајт ќе го замени Ith.com и ќе има текстови за интернационалните политички, бизнис и културни вести. The International Herald Tribune е всушност компанија на NYTC, која беше преземена од нив во 2003.

Прочитај повеќе

{mosimage}Blizzard претстави додатен слој на сигурност за добро познатата игра World Of Warcraft. Дизајнирано за да се закачи за привезок, лесниот и водоотпорниот Blizzard Authenticator е електронски уред кој генерира код од шест бројки со само едно претискање на копче. Овој код е уникатен, валиден само еднаш и е активен на одредено време, што значи […]

Прочитај повеќе