{mosimage}Еден од пет работодавачи користи сајтови за друштвено вмрежување за да дознае повеќе информации за своите потенцијални вработени. Ова беше истакнато во истражување направено на сајтот за онлајн регрутирање, CareerBuilder.com. Дури 22% од анкетираните 3,169 работодавачи ја корисат оваа метода при донесување на одлуки кого да вработат.

Прочитај повеќе

{mosimage}Факт – доколку сурфате на интернет вашата ИП адреса и тоа што сте го барале ќе биде пратено и снимено. Кој ве прати? Одговорот е – сите. Од порно индустријата која ќе ви нуди секс услуги од вашиот град (од каде го користите компјутерот дознаваат преку вашата ИП адреса), преку трговската индустрија која ќе ви […]

Прочитај повеќе

{mosimage}По неколку месеци тестирање и можност за прилагодување на новиот дизајн на Facebook, компанијата се реши конечно да ги префрли сите корисници на новата платформа и да го оневозможи користењето на старата, која е сеуште популарна кај поголем број на членови. Само околу 30 милиони корисници (сајтот пред само една недела ја достигна бројката од […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Adobe Systems Inc. го најави 23 Септември како датум кога официјално ќе биде објавен софтверскиот пакет Creative Suitе 4 од кој компанијата очекува голем профит. По јавното презентирање во Мај на одбрани апликации од пакетот, поточно Dreamweaver, Fireworks и Soundbooth, истите беа овозоможени за корисничко бета тестирање со валидност од 48 часа, освен за корисниците […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Chrome е новиот интернет прелистувач на Google. Тој беше објавен денеска (вторник) и може да се симне од официјалната страница www.google.com/chrome. Во секој случај ова е сериозен обид на Google да го предизвика монополот на Internet Explorer на Microsoft, кој според Net Applications, држи 73% од пазарот на интернет прелистувачи на кој зачудувачки Mozilla Firefox […]

Прочитај повеќе

Интернет provajderite Time Warner Cable Inc. и Frontier Communication Inc. објавија дека ќе го ограничат интернет сообраќајот на пакети, навидум слични на оние кои ги имаме во Македонија, овозможени од Т-Хоум и Он.нет – на 5, 10, 20 и 40 ГБ и планираат да наплатат по 1$ за секој додатен гигабајт. (Просечна цена на интернет и телефонска претплата е околу 65$ за месец)

Прочитај повеќе

{mosimage}Двајца истражувачи од сигурносната индустрија демонстрираа нова техника како незабележливо да пресретнуваат интернет сообраќај на такво ниво за кое се мислеше дека не е достапно до никој надвор од агенциите за разузунување како што е NSA (National Security Agency). Тактиката го експлоатира протоколот за рутирање, BGP (Border Gateway Protocol) овозможувајќи им на напаѓачите скришно да […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Yahoo! го објави новиот сервис Fire Eagle, алатка која овозможува да ја надополнувате вашата локација која ќе ве поврзе со разни интернет сервиси. Доколку интернетот ја знае вашата локација во светот ќе ви ги достави вестите од регионот, ќе ве информира за сообраќајот, ќе ги информирате вашите Facebook/Twitter пријатели каде се наоѓате. Но има и […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Грузиската влада ја обвини Русија за неовластено навлегување во компјутерските системи на клучни владини сајтови и нивно исклучување. Грузија тврди дека пристапот до сајтот на нивното Министерство за надворешни работи и други владини сајтови е оневозможен од страна на руски хакери со што се попречува објавувањето на соопштенијата со кои Грузија го известува светот за […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Со помош на техниката наречена "war driving" и инсталирање на програми кои "преслушкуваат" и запишуваат податоци (sniffer-и), 11 луѓе успеале да украдат податоци за над 40 милиони кредитни и дебитни картички. Овој случај на сајбер криминал е еден од најголемите досега во светот.

Прочитај повеќе

{mosimage}Кина ја „олабави“ својата цензура откако беше под притисок од Олимпискиот комитет (ИОК) и светските медиуми, многу од нив и спонзори на игрите. Сајтовите за маскарот во Тиананман и ББЦ вестите на кинески јазик сега се достапни. Но сајтовите за Тибет и Кинеското демократско движење се уште не постојат на кинескиот интернет простор.

Прочитај повеќе

{mosimage}Дел од екипите на Google задолжени за проектите Google Earth,YouTube и други интернет сервиси обединети како Google Earth Outreach (GEO) тим минатиот месец на покана на поглаварот на едно племе од Амазон, Алмир Нарамајога, направија едно необично патување каде што имаа за цел да спроведат обука за користење на интернет со цел да се подигне […]

Прочитај повеќе