{mosimage}Во месец Октомври на пазарот ќе се појави првиот двојадрен Intel Atom процесор. Првенствено наменет за малите лаптоп системи (notetops), како и мини десктоп системите (nettops), од овој процесор се очекува да донесе значителен скок на перформансите на системите базирани на него.

Прочитај повеќе

IT.mk редакција

во Свет

{mosimage}Од компанијата Asus најавија дека наскоро ќе бидат објавени EEE PC лаптоп компјутери кои ќе имаат додатна можност – поддршка за 3.75G безжичен широкопојасен интернет. Во изјавата се потенцираше дека овој мини лаптоп во иднина нема само да зависи од местата каде што има безжични мрежи.

Прочитај повеќе

{mosimage}Граѓаните на рускиот град Челиабинск успеаја да создадат човечко смајли со радиус од околу 80 метра откако го пресметаа точното време кога сателитот QuickBird ќе помине над нивниот град и ќе создаде фотографии кои подоцна се објавуваат во популарниот софтвер Google Earth. Гигантското смајли е создадено за време на рок концерт кој се одржа во […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Скоро сите нови модели на десктоп компјутери доаѓаат со GPU (Graphics Processsing Units), но апликациите како Adobe Photoshop, InDesign и Premier неможат да ги искористат затоа што не се компатибилни. Со цел на корисниците да им овозможат апликации кои ќе функционираат подобро и побрзо, Adobe најави дека ќе соработува со nVidia да овозможи искористување на […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Денеска беше голем ден за Google во Њујорк. Од рано наутро на улиците на Менхетен можеа да се забележат создавачите на гигантот како со леснотија минуваат низ утринскиот метеж… на ролерки! Од необјаснети причини засега, Лери Пејџ и Сергеј Брин на ролерки првин се појавија на Гранд Централ терминалот за прес конференцијата за Google Transit […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Еден од најпосетуваните веб сајтови со над 350 милиони месечни посетители, Yahoo.com, денеска и официјално најави дека во четврток ќе ја изврши долго очекуваната промена на својата почетна страница. Официјални лица од компанијата објаснуваат дека со редизајнот ќе се постигне персонализација и дека и овој веб портал ќе се приклучи кон прославувањето на веб 2.0 […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Компанијата SanDisk денеска, во соработка со најголемите музички продуцентски куќи, објави на пазарот високо квалитетна MP3 музика, без DRM регулации достапна на нивните минијатурни microSD картички. На овој начин SanDisk, која во меѓувреме преговара со Samsung за можна продажба, сака на потрошувачите да им понуди лесен начин за преслушување на музика без притоа да имаат […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Најголемиот и најскапиот научен експеримент во светот, Large Hadron Collider (LHC) чија цел е да постигне високо-енергетски судир на протони е стопиран на најмалку два месеци заради поправка – истакнаа во саботата научниците од Европскиот центар за нуклеарни истражувања (CERN).

Прочитај повеќе

{mosimage}Добро познатото "Developers, developers, developers!" на Стив Балмер доби свое продолжение. Како дел од кампањата на Microsoft, "I’m a PC", го гледаме Балмер како… па и нема што да се објаснува, видеото говори само за себе. Со среќа кампањата :)

Прочитај повеќе

IT.mk редакција

во Свет

{mosimage}Samsung го претстави својот прв UMPC (Ultra-Mobile PC) лаптоп со кој влезе во битката за ултра-портабилни компјутери. Samsung NC10 доаѓа опремен со, релативно новиот, Intel Atom процесор, 10.2 инчен екран со резолуција од 1,024×600 пиксели, 1GB рам меморија, можност за избор на HDD од 80 до 160GB и Windows XP Home. Тука е и вградената […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Конечно, Blizzard го одреди датумот кога второто продолжение на World of Warcraft, онлајн видео игра со около 10 милиони играчи од целиот свет, ќе биде пуштено во продажба. Денот кога ќе може да се купи Wrath of the Lich King е ….. 13 Ноември. Wrath of the Lich King продолжението ќе донесе уште еден свет […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Sony го најави почетокот на произведствената серија AW која е планирана да ги содржи првите лаптоп модели на оваа компанија со 18.4 инчен дисплеј, додека Acer уште пред 6 месеци го започна процесот и неодамна излезе на пазарот со своите 18.4 инчни лаптоп компјутери. Со овој чекор овие две компании директно ќе се обидат да […]

Прочитај повеќе